Геодезія, геологія, топозйомка від сертифікованих фахівців Гільдія Інжиніринг. Працюємо по Україні


Повірка та юстирування нівеліра з метою забезпечення точності його роботи

Нівеліри - один з видів геодезичних приладів, що використовуються для визначення вертикальних перевищень різних точок один щодо одного і їх висотних координат. Як і інші прилади, що застосовуються для виконання відповідальних вимірювань, нівелір повинен допускатися до використання при інженерно-геодезичних вишукуваннях, тільки якщо його стан і точність показань відповідають технічним характеристикам, заявленим в його паспорті. Для дотримання цієї вимоги виробляються перевірка і юстирування нівеліра, тобто його перевірка на предмет подальшої придатності і спеціальна настройка з метою приведення приладу в нормальний робочий стан.

Поверка нивелира

У чому різниця між повіркою і юстировкою нівеліра?

Повірка та юстирування нівеліра - це різні процедури. Юстирування - частина робочого знімального процесу. Полягає в налагодженні правильної позиції інструменту і положення його елементів. Виконується інженером-геодезистом або техніком-геодезистом після прибуття на місце проведення досліджень, при приведенні нівеліра з транспортувального положення в робоче. Повірка ж нівеліра - це періодично повторюється скрупульозна перевірка пристрою, з метою виявлення несправностей і дефектів, внаслідок яких результати вимірювань виходять за межі гранично допустимої похибки. Не пройшовши чергову перевірку нівелір підлягає ремонту або вибракуванню.

Як проводиться перевірка нівеліра?

Забезпечувати регулярне перевірку своїх вимірювальних приладів та інструментів зобов'язані всі інженерно-вишукувальні підприємства, незалежно від форми власності та відомчої належності. Спеціалісти, які здійснюють перевірку нівелірів, керуються вимогами спеціальної інструкції, що регламентує порядок проведення перевірочної процедури і описує необхідні дії.

Перевірка загального стану нівеліра і його комплектації

В першу чергу проводиться поверхневий огляд надійшов на перевірку приладу. В ході огляду перевіряється:

  • чистота елементів оптики (окуляра і об'єктива) зорової труби приладу;
  • відсутність пошкоджень на штативі;
  • достатня чіткість шкали мікрометра, ліній рівня;
  • стан бульбашок, орієнтуючись на які виконується горизонтальне вирівнювання нівеліра перед роботою;
  • справність підсвічування рівня;
  • наявність суттєвої корозії на корпусі і дефектів, що можуть ускладнити роботу геодезиста і привести до неточностей при знятті показань;
  • комплектність (зобов'язана відповідати тій, яка вказана в технічному паспорті приладу).

Перевірка рухомих вузлів нівеліра

Перевірка працездатності інструменту починається з випробування взаємодія рухомих вузлів. При цьому перевіряється:

  • Чи стійкі закріпні і навідні гвинти.
  • Чи надійно закріплені гвинти і гайки на штативі.
  • Плавно чи обертається окуляр, головка фокусує лінзи, елеваціонний гвинт, барабан мікрометра.
  • Працездатні чи юстувальні гвинти (при нормальному стані нівеліра вони повинні знаходитися в середньому положенні).
  • Функціонує чи демпферна система компенсатора (при легкому постукуванні по приладу взятий відлік не повинен змінюватися).

Перевірка основних умов коректної роботи приладу

Переконавшись, що зовнішній вигляд і нормальна рухливість механізмів нівеліра задовільні, переходять до більш поглибленої перевірки. Щоб геодезичні дані, одержані за допомогою нівеліра, були достовірними, його технічний стан має відповідати певним вимогам. Головне з них - циліндричний рівень при зоровій трубі повинен бути горизонтальним і строго паралельним осі візира. Також дуже важливо, щоб вісь установочного (круглого) рівня була паралельною вертикальної осі приладу.

Контроль паралельності візирної осі з віссю циліндричного рівня

Дотримання цієї вимоги перевіряють, виконуючи подвійне нівелювання способом «вперед». Неспеціалісту в сфері інженерної геодезії відразу важко вникнути в методику даної перевірки. Якщо коротко, то вона полягає в проведенні декількох вимірів з різних точок установки нівеліра, після чого порівнюються їх результати. Якщо розбіжність не перевищує певної величини, яка залежить від класу приладу, то це означає, що інструмент успішно витримав перевірку.

Контроль паралельності осі круглого рівня і осі обертання

Обертаючи підйомні гвинти, центрують бульбашка рівня, а потім розгортають нівелір на 180 градусів. Якщо бульбашка не зрушив з місця, то паралельність дотримується. Незначне відхилення бульбашки, яке можна усунути підйомними гвинтами нівеліра і виправними гвинтами рівня, не є критичним. У цьому випадку після повірки прилад може бути допущений до подальшого використання.

При механізації тваринницьких юстування нівеліра оптико-електронних нівелірів перевірці працездатності підлягають також табло виведення даних і програми для мікропроцесора. Слід також враховувати, що точність нівелювання робіт залежить не тільки від точності нівеліра. Тому періодичній повірці підлягають також і використовуються з ним нівелірні рейки.

Коментарі та запитання:


Ваші запитання, зауваження та побажання Ви можете залишити тут. Ми обов'язково відповімо на всі Ваші звернення