Геодезія, геологія, топозйомка від сертифікованих фахівців Гільдія Інжиніринг. Працюємо по Україні


Помилки при підрахунку об'ємів земляних робіт

Як правильно порахувати об'єм грунту, не повторюючи найпоширеніші помилки геодезистів

В час своєї професійної діяльності мені довелося зіткнутися з таким видом камеральної обробки, як підрахунок обсягів, причому визначати кількість чого-небудь доводилося безліч, і навіть більше разів. У зв'язку з цим, дивлячись на неосяжний досвід і професіоналізм(три роки на 8-ми будівництвах), по настановах старшого товариша, за сумісництвом начальника - Кондратьєва Сергія, я з натхненням взявся писати дані методичні рекомендації, давши їм назву «Всілякі косяки при визначенні будь-яких обсягів», створена для, як початківців, так і для досвідчених геодезистів, майстрів, виконробів, які зіткнулися з проблемою спорів з приводу обсягів.

Як правильно порахувати об'єм грунту, не повторюючи найпоширеніші помилки геодезистів

З чого почати? - з того, як правильно робити геодезичний завмір, тобто зйомку.

Одне із самих важливих, хоча, напевно, найважливіше - це ПЕРВІСНА топозйомка. При виробництві даної операції не треба «жаліти» відміток, кожна, навіть незначна «вибоїна» повинна бути знята, причому позначення меж цієї ділянки (верх, низ укосу, габарити, позначки в середині ями) має чітко фіксуватися, хоча б на абрисі. Не маловажним фактором є визначення на місцевості меж ведення робіт, так як вони можуть відрізнятися, причому значно, від проектних. Необхідно зробити кілька позначок і за межами майбутнього підрахунку, це необхідно для створення коректної поверхні на кордонах підрахунку, і при необхідності зміни області розрахунку позначки на кордонах будуть істинними, а не вигаданими (экстраполированными).

Вартість геодезичних послуг від 2 200 грн за всю ділянку. Звертаємо увагу, що на сайті ціни орієнтовні.

З приводу камеральної роботи. Обробляти дані необхідно в найкоротший термін, не пізніше дня виміру (по свіжій пам'яті), так як можна забути деякі дані і згодом не розібратися в абрисі. При найкращих розкладах малювати виконавчу зйомку слід із залученням всіх, задіяних на момент виміру, людських ресурсів, для більш точного відображення, в цифровому вигляді, вимірюваної місцевості(один, дивлячись на карту, відмітив невідповідність в одному місці, інший в іншій частині топозйомки).

Після остаточної корекції зйомки, справа припадає на доопрацювання зйомки в ручному режимі. Необхідно додавати відсутні точки характеризують рельєф: ями, горби, відкоси та інші габарити нерівностей для правильного сприйняття поверхні програмою. До початку самого розрахунку НЕОБХІДНО перевірити створену поверхню на наявність «вилетіли» точок (навіть одна неправильна точка з тисячі може дати помилку в обсязі до 30%). Дану операцію легко можна виконати командою побудови горизонталей, причому проводити перевірку «горизонталями» необхідно КОЖНУ поверхню. Уважно обробивши дані побудови, усунувши, за необхідності недоліки, можна приступати до самого розрахунку. Подальші операції в детальному розгляді не потребують, справа техніки.

Як правильно порахувати об'єм грунту

Найцікавіше починається, коли з'являється довгоочікувана «цифра». Не варто думати, що це вже кінець розрахунком! Уважно переглянувши картограму підрахунку, ОСОБЛИВУ увагу приділивши, знову таки, позначок і відповідно до обсягів на кордонах підрахунку, переконавшись у правильності підрахунку, НІ В ЯКОМУ РАЗІ не треба лізти в зведену таблицю і виконувати коригування настільки заповітних цифр.

Якщо питання стоїть в «коригування обсягу» за принципом «відкату», то необхідно не збільшувати обсяг, а навпаки!!! Справжня цифра повинна бути кінцевою!!! Особам, зацікавленим у зміні обсягу, необхідно подавати інформацію з заниженими, на необхідну кількість кубічних одиниць, даними, що б надалі, «так вже і бути, пішовши до них на зустріч», видати істинний обсяг, прикривши тим самим собі заднє місце. Також це необхідно для полегшення собі життя - замість десяти абсолютно різних картограм необхідно зробити всього ОДНУ правильну, а «экскаваторщику» можна і чорновий варіант надати.

Підвівши підсумки, можна зробити висновки:
  • Створення правильної, коректної первісної поверхні - одне з найважливіших заходів ;
  • При остаточній зйомці "сісти на репер" правильно, подсняв контрольні крапки (бажано не менше п'яти);
  • При побудові поверхні необхідно перевіряти її ГОРИЗОНТАЛЯМИ;
  • Детально перевіряти межі підрахунку і не допускати екстраполяцію поверхні між за межами зйомки підрахунку;
  • НЕ ЛІЗТИ В КАРТОГРАМУ І ЗВЕДЕНУ ТАБЛИЦЮ;
  • Істинний обсяг - ОСТАННІЙ, з урахуванням коригувань, пов'язаних зі стимуляцією зі стороною замовника робіт;
  • НЕ РОЗГОЛОШУВАТИ «ЦИФРИ» В ДЕНЬ ПІДРАХУНКУ!!! Перевіряти ще неодноразово! Три дні мінімум;
  • При здійсненні контролю підрахунку конкурентами, оголошувати результати тільки після узгодження за круглим столом геодезист-геодезист.

Коментарі та запитання:


Ваші запитання, зауваження та побажання Ви можете залишити тут. Ми обов'язково відповімо на всі Ваші звернення