По закінченню геологічних досліджень, будь це пошуки і розвідка корисних копалин, завдання гідрогеології, інженерно-геологічні вишукування, для підтвердження результатів проводиться буріння свердловин. Що мається на увазі під цим? Буріння свердловин це комплекс дій для будівництва свердловини - вертикальна циліндрична гірнича виробка. Дивлячись, які вирішуються завдання, буріння свердловин буває геолого і інженерно-геологічне. Техніка та обладнання мають одну базу. Інженерно-геологічне буріння свердловин досліджує верхню частину земної поверхні, яка стикається з зоною будівельних конструкцій. Глибина буріння до 10-15 метрів. Глибина свердловин геологорозвідувального буріння набагато більше.

Будівництво свердловини проводиться:
- шляхом руйнування осадових відкладень,
- поглиблення вертикальної виробки
- виносу зруйнованих осадових відкладень на денну поверхню.
Залежно від поставлених завдань глибина закладення гірничої виробки має різний метраж і діаметр. Для проведення буріння свердловин потрібні спеціальні технічні засоби, такі як бурові установки, бурильні труби, буровий інструмент.
Бурові роботи мають три види буріння:
- горизонтальне буріння для прокладки підземних комунікацій;
- похило-спрямоване буріння на нафту і газ, і інші види корисних копалин;
- вертикальне буріння, що використовується в будівництві, і також для буріння на воду, нафту і газ.
Буріння свердловин буває бескерновим і з підняттям керна. Керн це зразок породи, взятий по всій довжині свердловини.
Бескерновим буріння свердловин
Застосовується в тому випадку, коли не потрібні дані про фізико-механічні властивості і літології (склад, структура, походження осадових порід) геологічного розрізу. Цей вид буріння застосовують:
- буріння свердловин на воду;
- для розвідки і дорозвідки шахтних полів, які мають хорошу геологічну вивченість;
- для детальної розвідки корисних копалин, в тому випадку, якщо геологія місцевих умов досить добре відома;
- експлутація свердловин на вуглеводні (нафта і газ);
- технічних свердловин;
- геофізичних досліджень в свердловинах.
Бескерновим буріння свердловин має свої плюси:
- збільшення швидкості проходки;
- менша собівартість 1 погонного метра, при скороченні часу на спуск-підйом;
- зниження аварійності бурових робіт.
- в залежності, яка гірничо-геологічна характеристика району, не вимагає спеціального зміцнення стінок гірничої виробки.
Буровий снаряд для буріння свердловин без керна це долото і бурильна колона.
Буріння свердловин з відбором керна
Використовується при детальній розвідці корисних копалин, інженерно-геологічні дослідження для вивчення геологічного розрізу і властивостей осадових відкладень. Керн є фактичним матеріалом для вирішення цих завдань і є особливою цінністю для геологів і буровиків. Якщо відбувається безперервний вихід керна в міру разбуривания, то можна говорити про 100% отриманні керна, і з достатньою впевненістю дізнатися геологію свердловини. Типи такого буріння це:
- колонкове буріння свердловин - вид буріння, коли дроблення породи відбувається не по всьому діаметру свердловини, а по зовнішньому кільцю і зберігається внутрішня частина, що виходить на поверхню у вигляді стовпчиків гірської породи. Колонкове буріння виробляють для пошуків і розвідки родовищ корисних копалин для глибоких свердловин.
- шнекове буріння свердловин - гвинтове буріння свердловин в м'яких грунтах неглибоких свердловин до 30 м. Використовується для інженерно-геологічних вишукувань при будівництві будівель і споруд. Грунт, піднятий по лопатей шнека, проходить дослідження в лабораторії, для встановлення фізико-механічних характеристик. Звичайно, геологічна інформація при шнековом бурінні не дуже якісна, але її достатньо для вирішення поставленого завдання.
Цей вид проходки має свої переваги і недоліки. До плюсів можна віднести те, що керн це незаперечний доказ того, що результати геологічних досліджень і буріння свердловин збігаються. Мінуси такого буріння це:
- собівартість 1 пог. метра набагато вище, за рахунок збільшення часу на спуск-підйомні операції бурильних колон для звільнення від керна;
- кріплення стінок пробуреної гірничої виробки мають свої специфічні вимоги;
- збільшується ймовірність походження аварій за рахунок прихвата бурового інструменту при спуск-підйом, обваленні стінок.
Буріння свердловин виконується кількома методами:
- Як було вже зазначено вище колонкове буріння свердловин. Цей метод найефективніший, тому що дозволяє проводити роботи для різних видів гірської породи. Недолік - малий діаметр свердловин;
- Роторне - обертання ротором колони бурильних труб. Підходить для м'яких пухких грунтів;
- Ударно-обертальний - дроблення міцної гірської породи пневматичним ударником;
- Шнекове буріння свердловин - для буріння неглибоких свердловин в м'яких грунтах з метою вирішення гідрогеологічними та інженерно-геологічних завдань.
Ми перерахували основні види буріння свердловин, але крім їх існують і інші методи проходки свердловини. Для вибору проходки враховують такі умови:
- Геологічні умови місцевості;
- Глибину проектованої свердловини;
- Діаметр гірської вертикальної виробки.
Компанія "Геотоп" виробляє професійно і якісно буріння свердловин різного призначення. Фахівці компанії виконують роботи згідно із затвердженим заздалегідь проекту, відповідно, до норм техніки безпеки. Для кожної поставленої перед нами завдання, підбирається оптимальний метод і вид буріння свердловин для більш економічного вирішення питання. Ми приймаємо проекти різної складності і виконуємо буріння свердловин в терміни, визначені обсягом робіт.