Геодезія, геологія, топозйомка від сертифікованого виконавця "Гільдія Інжиніринг" по Україні


Інженерно-геологічні умови Одеської області

У цій статті ми розглянемо інженерно-геологічні умови Oдеської області. На півдні до Російської платформи примикає Причорноморська низовина (синекліза),  заповнена потужними опадами. Від протікаючих в кайнозойский час морів тут залишилися акумулятивні форми рельєфу. Також у формуванні рельєфу грали роль процеси ерозії, відкладалися лесові породи. На півночі примикає до низовини Український кристалічний масив, складений магматичними і метаморфічними породами.

Інженерно-геологічні умови Одеської області

Найбільші позначки (160м) в північно-західній частині, в районі р. Ю. Буг – до 120м, в північно-східній частини – 50м. Поділ нахилена до моря, на узбережжя позначки близько 20 м. Берег моря часто являє собою підмитий абразивний уступ висотою в кілька метрів, часто схильний до обвальних процесів. У центрі і на сході досить рівна, порушена глибокими долинами річок. З долинами річок пов'язані неглибокі яри.

Низовина заповнена палеозойськими, мезозойськими і кайнозойскими опадами. Палеозойські відклади потужністю до 1 км розвинуті на північному заході області. Це сланці, пісковики силуру. Опади мезозою поширені локально, це крейда, мергель, глауконітовий пісок. Потужність опадів близько 500 м. Але особливо широко поширені кайназойскі опади, представлені піщано-глинистою товщею потужністю до ста метрів в центрі западини. Кайназой представлений олігоценом, неогенові відклади складені пісками, вапняками (сарматський та меотичний яруси), темною глиною, змінюючимися глинистими і піщаними опадами. Континентальні опади представлені піском і глиною. По всьому Причорноморському прогину на перерахованих шарах зверху лежать понтичні вапняки. Понтичний ярус названий на честь колись існуючого тут Понтичного моря. Після нього залишилися опади потужністю до двадцяти метрів.

Поверхня низини гладка з тієї причини, що геологічний розріз складний рівними шарами опадів. Порушення рельєфу пов'язані з річковою ерозією. Мережа річкових долин залишила свій слід навіть на міцних породах Українського масиву. Долини річок врізалися у опади палеогенового і неогенового віку. Долини дуже звивисті, в гирлі вони утворюють лимани. У верхній терасі основних річок виходять понтичні вапняки. Також долина річок складається з заплавної і двох-трьох надзаплавних терас. Чітко простежується третя тераса біля Дніпра. На південь від Нікополя біля підніжжя обриву річки оголюються піщані осади і суглинки, вище – лесовидні ґрунти, що переходять в лес.

Вартість геологічних вишукувань від 7950 грн за комплекс вишукуваннь. Звертаємо увагу, що на сайті ціни орієнтовні.

У північній частині западини добре виражена 2-а надпойменна тераса висотою до трьох метрів. 1-а надпойменна тераса чітко простежується у Пд. Буг, Інгул, Інгулець. Складена внизу розрізу піском, іноді суглинками, вище йдуть лесові породи.

Також трапляються еолові відкладення з характерними формами рельєфу для таких опадів у вигляді горбів висотою до  двадцяти метрів. По берегах морів розвинені коси, бари, насипи піску, що тягнуться вздовж узбережжя.

Понтичні вапняки є хорошим водоупором, підошва у них завжди зволожена. У прогинах вище вапняків накопичується волога – тому стародавні катакомби, порожнечі зазвичай бувають заповнені водою. У  піднятих частинах складок завжди сухо. Але тут вапнякова пачка тріщинувата, зазвичай розвиваються карстові процеси (виникають печери, порожнечі). Тому перед початком будівництва інженерно-геологічні вишукування Одеса необхідно проводити в обов'язковому порядку, щоб у майбутньому не було несподіваних сюрпризів.

На березі моря можна спостерігати піщані уступи, подібні сходам, часто з розвиненою балочною мережею. Прибережні опади накопичилися в четвертинний час.

В районі Одеси починаючи з покрівлі залягають такі породи: ПРС, лесовидний суглинок, червонувата і бура глина, понтичний вапняк, сіра щільна глина (водоупор). На узбережжі оголюються піщані породи, лесовидні суглинки і супіски четвертинної системи, неогеновая глина і вапняки. На південно-заході на узбережжі пісок місцями розмитий і оголюються лише лесовидні суглинки і супіски.

Причорноморський прогин потрапляє в зону невисокою сейсмічної активності з епіцентром у горах Румунії. В Одесі трапляються землетруси невеликої потужності.

В області поширені такі інженерно-геологічні процеси: карст, зсуви, ерозія. Це посилюється інтенсивною господарською діяльністю людини. З діяльністю людини пов'язані такі процеси, як просідання грунту, підйом рівня ґрунтових вод (викликає підтоплення). Просідання грунту розвинене в місцях розповсюдження лесовидних суглинків і супісків. На узбережжі моря розвиваються зсуви та обвали.

Підйом рівня ґрунтових вод, який почався з 19 століття, призвів до погіршення несучої здатності грунтів і до утворення підтоплення данної території. Це пов'язано як з антропогенними процесами, так і з близькістю підземних вод, з поширенням плейстоценових лесовидних порід, схильних до просадочних процесів. Часто саме на таких породах будуються фундаменти будівель та споруд. Найбільш виражено просадні властивості проявляються у лесовидних порід на верху розрізу з меншою вологістю. При підвищенні вологості просадні властивості посилюються.

Враховуючи нестійкі властивості ґрунтів південних областей України, проведення інженерно-геологічних робіт є необхідною умовою. Будівництво без проведення інженерно-геологічних досліджень згодом може призвести до додаткових витрат на зміцнення фундаменту, роботи з реконструкції через просадки, появі тріщин.

Геологічні вишукування для будівництва Одеса будуть виконані фахівцями компанії  ТОВ "ГІЛЬДІЯ ІНЖИНІРИНГ" якісно і в обумовлені терміни.

Коментарі та запитання:


Ваші запитання, зауваження та побажання Ви можете залишити тут. Ми обов'язково відповімо на всі Ваші звернення