Геодезія, геологія, топозйомка від сертифікованого виконавця "Гільдія Інжиніринг" по Україні


Інвентаризація сировини на відвалах і складах

Спочатку маркшейдерія як вид інженерної діяльності виникла з метою вимірювального забезпечення гірничодобувного виробництва. В основному, маркшейдери займалися і займаються дослідженням геологічних масивів, контролем розкривних робіт, технологічного процесу видобутку корисних копалин. Однак в даний час необхідність в проведенні маркшейдерських робіт, найчастіше, виникає не тільки в надрах шахтних гірничих виробок і кар'єрах, але і на поверхні землі. Однією з важливих, досить широко затребуваних маркшейдерських послуг є інвентаризація сировини на відвалах, складах, де різні матеріали зберігаються під відкритим небом і часто у величезних обсягах, максимально точно виміряти які можливо тільки із застосуванням методів інженерної геодезії.  

Визначення площі земельної ділянки

Коли необхідний підрахунок обсягів сировини або інших матеріалів маркшейдерськими методами?

В основному, маркшейдерська інвентаризація сировини на відвалах, складах і в інших місцях зберігання потрібно у випадках, коли кількість матеріалів, що підлягають обліку, настільки велике, що зробити їх зважування або поштучний підрахунок або зовсім не представляється можливим, або це спричинить за собою явно недоцільні витрати часу і праці. Наприклад, обсяги, що вимагають для їх визначення залучення маркшейдерів з геодезичними інструментами, можуть бути представлені:

 • ґрунтовими будівельними матеріалами (глинами, суглинками, піском, щебенем, гравієм), тільки що здобутими в місці розробки або вже доставленими на будмайданчик;
 • відкритими складами коштовної мінеральної сировини в районі шахт, кар'єрів, гірничо-збагачувальних підприємств;
 • породними відвалами гірничодобувних об'єктів (іноді, завдяки високому залишковим змістом цінних мінералів, такі відвали підлягають охороні і тривалому зберіганню в розрахунку на подальшу переробку із застосуванням нових, більш досконалих технологій);
 • великими масами рослинної сільськогосподарської продукції (зернових культур, овочів і т. п.);
 • штабелями колод або пиломатеріалів на лісозаготівлях;
 • сировиною і продукцією промислових підприємств (металевим ломом, трубами з різного матеріалу).

Переваги маркшейдерських методів інвентаризації матеріалів

Для власників і керівників, які замовляють геодезичні і маркшейдерські підрахунки обсягів сировини на відвалах і складах своїх підприємств, привабливими є такі переваги таких методів:

 • Не потрібно залучати до проведення інвентаризації додаткових працівників і техніку для виконання вантажно-розвантажувальних робіт.
 • Що Їх вимірювальні і розрахункові геодезичні операції вимагають порівняно мало часу, навіть якщо займана складом площа велика.
 • За рахунок використання сучасного вимірювального і обчислювального устаткування інвентаризація проводиться з досить високою точністю (похибка не перевищує трьох відсотків, навіть якщо роботи виконуються в складних природних умовах).

Устаткування, що застосовується в ході геодезичної інвентаризації сировини на відвалах і складах

Геодезична інвентаризація сировини на відвалах, складах ведеться з використанням високоточних оптичних і електронних пристроїв. Фахівцями маркшейдерської бригади, які виконують роботи, застосовуються тахеометри, далекоміри, системи ехолокації і 3-D лазерного сканування. Для зйомки відвалів і відкритих складів, що займають великі ділянки території, використовуються дрони (безпілотні літальні апарати невеликого розміру) з встановленим на них обладнанням для аерофотографічний зйомки. Обробка зібраних на місці проведення інвентаризації даних здійснюється за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення.

Технологія геодезичних і маркшейдерських робіт при інвентаризації

Технологічно, підрахунок обсягів матеріалів здійснюється наступним способом:

 1. Замовник інвентаризації надає маркшейдерської компанії технічне завдання і вихідні дані (наявні плани об'єктів зйомки, опис підраховуваних матеріалів). Узгоджуються вимоги до звітних даних.
 2. Проводиться попереднє обстеження території складу (відвалу), вибирається або уточнюється методика проведення робіт.
 3. Виконуються польові роботи (наземні вимірювання, аерофотозйомка, лазерне сканування і т. П.).
 4. Зібрані дані обробляються за допомогою спеціального програмного забезпечення, що будує тривимірну модель обміряли масиву і обчислює його обсяг.

Підсумковий звіт надається замовнику відповідно до заздалегідь узгодженої формою.

Договірна вартість маркшейдерської інвентаризації сировини на відвалах, складах залежить від розмірів вимірюваного об'єкта, а також умов, що ускладнюють виконання вимірювань. Досить часто інженерам-маркшейдер доводиться виконувати свою роботу на промислових майданчиках підприємств зі складними умовами праці і безперервним циклом виробництва, одночасно з протікають в регламентному порядку виробничими процесами. Іноді це вимагає спеціальної підготовки і оформлення відповідних допусків.

Коментарі та запитання:


Ваші запитання, зауваження та побажання Ви можете залишити тут. Ми обов'язково відповімо на всі Ваші звернення