Геодезія, геологія, топозйомка від сертифікованих фахівців Гільдія Інжиніринг. Працюємо по Україні


Виконання інженерних вишукувань

Тенденція до об'єднання інженерно геологічних і екологічних вишукувань в новий вид вишукувальних робіт

Іноді для виконання завдань, які ставляться в технічному завданні на виконання інженерних вишукувань, вишукувальних робіт в рамках одного їх виду виявляється недостатньо, і комплекси інженерно-вишукувальних досліджень перетинаються. А коли потреба у виконанні подібних, з самого початку не типових, пошуків стає досить великою і виникає все частіше і частіше, тоді на ринку інженерно-вишукувальних послуг з'являються фірми, які зробили такі нові комплексні види вишукувань своєї основною спеціалізацією. Геолого-екологічні вишукування, як окремий вид інженерних вишукувань, виділилися порівняно недавно, протягом декількох останніх десятиліть. Пов'язано це було, в основному, з однією з загострилися екологічних проблем - погіршенням якості підземних вод. Перші ж екологічні вишукування по даній тематиці показали, що без залучення традиційних методів геологічних вишукувань домогтися якісних результатів у екологів не вийде.

Виконання інженерних вишукувань

Завдання, які необхідно виконати при інженерних вишукуваннях геолого-екологічного характеру

В процесі проведення спільних інженерно геологічних і екологічних вишукувань з метою вирішення проблеми підземного забруднення навколишнього природного середовища слід з'ясувати:

  1. глибину залягання рівня підземних вод на території проведення досліджень;
  2. геологічна будова ґрунтової товщі;
  3. напрямок руху підземного водного потоку;
  4. кордони областей харчування і розвантаження досліджуваного водоносного горизонту або комплексу горизонтів;
  5. динаміку зміни якісного складу підземних вод у міру просування потоку від живильної області до розвантажувальної;
  6. ймовірні джерела забруднюючих речовин, виявлених в підземних водах в неприпустимих концентраціях;
  7. оптимальні шляхи припинення або обмеження забруднюючої впливу;
  8. можливість ліквідації наслідків забруднення геологічного середовища.

Порядок проведення робіт в ході геолого-екологічних вишукувань

  1. Важливим вихідним етапом досліджень є детальний аналіз старих інженерно-геологічних і гідрогеологічних звітів про результати знімальних робіт у досліджуваній місцевості. Саме в них можна знайти інформацію про вихідних фонових характеристиках якості грунтів і підземних вод. Іноді в процесі опрацювання архівних матеріалів минулих досліджень з'ясовується, що підвищений вміст деяких речовин в підземній середовищі обумовлено не зовнішніми забруднюючими джерелами, а природними геологічними особливостями району.
  2. Велике значення має також ретельний огляд території досліджень. В ході нього приділяється увага стану грунтово-рослинного покриву, формам рельєфу (особливо балках, ярах, які можуть служити шляхами міграції забруднення), джерелам. Цінні відомості для пошуків може дати огляд берегів наявних на ділянці досліджень водних об'єктів. Не зайвим буде - відібрати з них проби води на хімічний аналіз. Опитування місцевих жителів, який проводиться попутно рекогносцирувальної огляду місцевості, допоможе скласти перелік можливих джерел забруднення. У нього можуть входити промислові та сільськогосподарські підприємства, фермерські господарства, окремі домоволодіння, каналізаційні колектори, накопичувачі стічних вод, місця зберігання відходів і т. П. В ході рекогносцировки поводиться також уточнення програми подальших робіт і, відповідно, ціни інженерно екологічних вишукувань.
  3. Після цього настає черга застосування геологічних методів досліджень. В попередньо намічених на плані і на місцевості точках буряться свердловини, проби ґрунтів та води з яких негайно доставляються для вивчення в лабораторний центр досліджень. За результатами лабораторних досліджень приймається рішення про те, які з пробурених свердловин доцільно обладнати для подальших моніторингових спостережень, а які можна ліквідувати, як безперспективні для використання в подальших дослідженнях. Отримані виміри і дані аналізів дозволяють побудувати геологічну карту території з відображенням екологічної інформації. Накладення на схему гідроізогіпс (ліній, що показують положення рівня і напрямок потоків підземних вод) якісних характеристик води може вже на цьому етапі досліджень дати ясні результати - вказати місце розташування джерела забруднюючих речовин.
  4. Якщо картина, отримана безпосередньо після буріння геологічних свердловин, не дає однозначної інформації, то необхідним етапом, яким слід доповнити інженерно геологічні та екологічні дослідження, буде гідрогеологічний моніторинг (проведення режимних спостережень по мережі свердловин, що включає відбір проб води і завмер рівня, згідно з визначеним графіком ). Моніторингові дослідження дають можливість врахувати при вишукуваннях сезонні зміни в рівень і хімічного режиму гідрогеологічної обстановки і отримати вичерпне уявлення про динаміку підземних вод, причини зміни їх якості.
  5. На завершальній, камеральної стадії виконання інженерних вишукувань геолого-екологічного спрямування проводиться оцінка збитку нанесеного водним ресурсам регіону внаслідок забруднення підземних вод (якщо для цього є підстави), а також розробляється план заходів, спрямованих на вирішення проблеми шляхом локалізації вогнища забруднення і поступової ліквідації його наслідків .

На сьогоднішній день ми володіємо вже досить солідним досвідом геолого-екологічних робіт і можемо гарантувати, що виконаємо інженерні вишукування по даному напрямку в повній відповідності з діючою законодавчо-нормативною базою.


Коментарі та запитання:


Ваші запитання, зауваження та побажання Ви можете залишити тут. Ми обов'язково відповімо на всі Ваші звернення