Геодезія, геологія, топозйомка від сертифікованого виконавця "Гільдія Інжиніринг" по Україні


Як підібрати бурове обладнання, виходячи з типу майбутньої будівлі і умов буріння

При виконанні інженерно-геологічних робот використовуються свердловини і шурфи. При цьому можуть застосовуватися фактично всі основні методи буріння: шнековий, колонкове, ударно-канатне та вібраційне. Вибирається такий спосіб буріння, щоб забезпечити найкращий вихід керна. При ударно-обертальному способі для руйнування порід використовуються долота. Порода руйнується від їх ударної або обертальної дії. Використовується наступний буровий інструмент: колонкові труби, шнеки, стакани, зонди, бури. Для буріння свердловин в інженерній геології часто використовують бурильні установки УРБ-2А2 та ПБО-2, рідше використовують інші верстати.

Як підібрати бурове обладнання, виходячи з типу майбутньої будівлі і умов буріння

Вибрати методику розвідки виходячи з типу майбутньої будівлі можливо тільки для інженерно-геологічних умов 1-ої категорії складності. Для 2-ї і 3-ї категорій складності параметри розвідки, в основному, визначаються характеристиками грунтів, гірничо-геологічними умовами. Особливо це відноситься до слабких ґрунтів: які набухають, просідають і т. д.

Для буріння в скельних породах береться мінімальний діаметр свердловини – 89 мм, в піщано-глинистих різновидах – понад 108 мм. Спосіб проходки вибирають такий, щоб максимально зберегти природні параметри моноліту, а також виходять з техніко-економічних розрахунків доцільності буріння в різних умовах. Для різних інженерно-геологічних умов, різних ґрунтів застосовуються різні види буріння. Наприклад, експериментальним шляхом встановлено, що ударно-канатний і вібраційні способи найбільш плідно використовуються в місцях розповсюдження суглинків (лесовидних і моренних).

Коли обсяги робіт великі і коли ми маємо справу в основному з однотипними гірничо-геологічними умовами – вибирають  високопродуктивні способи буріння: вібраційний, вібраційно-обертальний і пневмоударний. Коли ж обсяги буріння не значні – використовується широко поширений спосіб буріння для більшості ґрунтів. До таких широко розповсюджених способів відноситься колонкове буріння. Такий спосіб буріння може застосовуватися у всіх гірських породах, на значні глибини, з можливістю збереження в грунтах споконвічних природних властивостей. Діаметр буріння при такому способі обмежений. Буріння в основному виробляється «всуху», часто використовується грунтонос обурюючого типу. При такому способі вибій свердловини продувається стисненим повітрям.

Ціна проведення робіт 350 грн за метр

Для гідрогеологічних цілей використовуються ударно-канатний і роторний способи буріння.

Але який би спосіб буріння не використовувався при інженерно-геологічних вишукуваннях – у всіх способах застосовуються грунтоноси. Використовуються різного типу грунтоноси з величиною заглиблення від півтора їх діаметра до 0,4 м. У твердих і напівтвердих глинистих грунтах використовуються обурюючі грунтоноси, а вдавлювані грунтоноси використовуються в тугопластичних, м'якопластичних і текучепластичнbх грунтах. Грунтоносb – це пристосування за допомогою яких відбирають моноліти. Є різні грунтоноси, які призначені для монолітів різних розмірів. Внутрішній діаметр грунтоноса згідно ГОСТу 12071/72 береться більше 90мм. Виходячи з цього, діаметр пробуреної свердловини повинен бути більше 127 мм. Такий тип свердловин відноситься до технічних з діаметром від 127 до 325 мм. Такі свердловини використовуються для відбору грунтів непорушеної структури, випробування на зріз, штампові випробування і т. д.

Відстань між свердловинами вибирається в залежності від гірничо-геологічних умов і залежно від класу відповідальності будівель та споруд. А глибина свердловини вибирається в залежності від поверховості будівлі, від якої залежить навантаження на фундамент. При наявності, або відсутності в породах води необхідно або збільшувати глибину буріння свердловини, або зменшувати її. При наявності скельних ґрунтів потрібно бурити свердловину на 1-2 м нижче фундаменту, або поверхні слабовивітрених грунтів.

При плануванні розташування інженерно-геологічних свердловин слід враховувати умови під'їзду техніки, дороги, рельєф, забудови. Також необхідно враховувати раннє пробурені свердловини і використовувати в розрахунках ці дані.

Коментарі та запитання:


Ваші запитання, зауваження та побажання Ви можете залишити тут. Ми обов'язково відповімо на всі Ваші звернення