Технічне завдання - основа для складання програми
Інженерно-геологічні вишукування - особливий вид інженерної діяльності, яка виконується за встановленим порядком. Підставою для виконання інженерних досліджень є технічне завдання. Як скласти тех завдання на інженерно-геологічні вишукування? Адже воно повинно містити інформацію, на підставі якої буде складена програма робіт, тобто технічним завданням фактично зумовлюються кількість свердловин і глибина буріння.

На запитання, як скласти техзавдання на інженерно-геологічні вишукування, є конкретна відповідь. Воно зобов'язано вміщувати такі відомості:
- що передбачається побудувати;
- на яких підвалинах;
- де це розташоване.
Програма робіт - керівництво до дії
згідно з технічним завданням складається програма досліджень. Нормативна література досить однозначно встановлює як вибрати кількість свердловин для інженерно-геологічних вишукувань. Державними будівельними нормами визначено мінімальне число виробок у межах контуру будівлі, що будується, в залежності від його рівня відповідальності, регламентовані і проміжки. Рівень відповідальності вказується в технічному завданні.
Ціна проведення робіт 350 грн за метр
Різні ділянки будівництва характеризуються різною категорією складності геології. Категорія складності встановлюється на підставі поєднання геологічних факторів, таких як:
- геоморфологія (один або кілька геоморфологічних рівнів);
- скільки шарів і характер їх залягання;
- однорідність або неоднорідність характеристик;
- розвиток водоносних горизонтів і витриманість їх хімічного складу;
- відсутність або існування несприятливих процесів;
- присутність в розрізі грунтів, що володіють специфічними властивостями.
Так при III рівні відповідальності будівлі в простих умовах (I категорія складності) достатньо в контурі будівлі пробурити 1-2 виробки при відстані між ними від 75 до 100 м. При II рівні відповідальності в умовах середньої складності (II категорія) бурові роботи призначаються в обсязі не менше 3 свердловин, а скорочуються відстані до 40-50 м.
Таблиця 3.2 ДБН встановлює як вибрати глибину буріння при інженерно-геологічних вишукуваннях. За наведеною в техзавданні інформації про навантаження на фундамент і глибину підошви фундаменту задається глибина виробок. Наприклад, при будівництві на стрічкових фундаментах при навантаженні на фундамент 500 кН/м (4-6-поверхова будівля) глибина виробок повинна бути глибше підошви фундаменту на 9-12 м. При наявності товщі просадних грунтів буріння свердловин здійснюється на всю їх потужність із захоплюванням нижчого шару.
Таким чином, кількість свердловин і глибина буріння не абстрактні величини, що залежать від примхи виконавця, а цілком конкретні, обумовлені складністю будівництва та геології.
Польові роботи і складання звіту
Після того, як складена програма затверджена замовником, починаються польові дослідження. Бурові роботи надають матеріал для лабораторних досліджень і побудови геологічних розрізів і моделі. Буріння свердловин здійснюється методами, що дозволяють точно відбивати межі шарів і відбирати зразки.
За польовими і лабораторними матеріалами геологами фірми ТОВ "Гільдія Інжиніринг" пишеться звіт, що містить всі потрібні для проектування відомості. Успішне проходження експертизи гарантовано, якщо правильно обрані кількість і глибина свердловин.