Геодезія, геологія, топозйомка від сертифікованого виконавця "Гільдія Інжиніринг" по Україні


Нівелювання

Нівелювання – це процес визначення перевищень між двома точками Земної поверхні. Основною задачею нівелювання є зображення рельєфу на планах і картах. Також нівелювання є невід’ємним процесом під час проведення будівельних робіт.

Нівелювання

Які види нівелювання існують?

За призначенням нівелювання можна поділити на технічне і загальнодержавне. Загальнодержавне в свою чергу поділяється на чотири класи:

 • І клас – це найточніший клас нівелювання. Ходи прокладають уздовж лінійних інженерних об’єктів. За даними нівелювання, яке проводять повторно через кожні кілька років, вивчають рухи земної кори та вирішують різноманітні наукові задачі.
 • ІІ клас – пункти ІІ класу опираються на пункти мережі І класу. Слугує висотним обґрунтуванням для топографічних зйомок.
 • ІІІ клас – прокладають між пунктами мережі І та ІІ класу для згущення мережі.
 • ІV клас – використовують для згущення мережі. Є висотним обґрунтуванням для топографічних зйомок при складанні карт та при будівельних роботах.

За приладами, які використовуються під час проведення робіт нівелювання можна поділити на:

 1. Геометричне. Найпоширеніший і найточніший вид нівелювання. Виконується горизонтальним променем візування за допомогою нівеліра та нівелірних рейок. Точність залежить від класу нівелювання і складає 0,5 – 10 мм/км. Використовується для створення Державної висотної мережі та висотного обґрунтування топографічних зйомок.
 2. Тригонометричне. Виконується похилим променем візування за допомогою теодоліта чи тахеометра. СКП (середня квадратична похибка) становить 10мм. Вимірюють вертикальний кут, а перевищення визначають за спеціальною формулою. Використовують при маркшейдерських зйомках чи при топографо-геодезичних роботах при нахилі місцевості більше 8 градусів.
 3. Фізичне нівелювання. Базується на використанні певних фізичних явищ. Поділяється на:
  • барометричне (ґрунтується на властивості різниці тиску в різних по висоті точках місцевості);
  • гідростатичне (засноване на властивості рідин в сполучених посудинах);
  • радіо-нівелювання (пов’язане з відбиттям променя від поверхні для визначення відстані);
  • звукове нівелювання (пов’язане з відбиттям звукового сигналу).
 4. Механічне. Виконується за допомогою нівелірів-автоматів.
 5. Фотограмметричне. Виконується після наземного чи аерофотознімання за допомогою спеціальних приладів на стереоскопічних парах аерофотознімків.  

Нівелювання

Для будівництва ще виконують такий від робіт, як нівелювання площі -  це визначення висот точок земної поверхні, які рівномірно розташовані на певній ділянці (найчастіше – нівелювання по квадратах). Використовують для зйомки відносно рівних ділянок місцевості. За результатами такої зйомки виконують планування будівельного майданчику, визначають об’єми будівельних робіт. Пункти нівелювання закріплюють спеціальними нівелірними знаками (реперами чи стінними марками).

За допомогою яких приладів виконують нівелювання?

Розглянемо прилади для геометричного нівелювання, так як це найпоширеніший вид, що використовується практично для будь-яких цілей. Отже, геометричне нівелювання виконують за допомогою спеціальних приладів – нівелірів, які визначають різницю висот двох точок. За конструкцією розрізняють нівеліри з циліндричним рівнем, з компенсатором, лазерні нівеліри та електронні нівеліри.

За точністю нівеліри бувають високоточні, точні та технічні. Цифровий електронний нівелір – це прилад, що дає змогу швидко провести нівелювання в автоматичному режимі і з високою точністю.

Фірма ООО «Гільдія Інжиніринг» виконає нівелювання за допомогою сучасних приладів з високою точністю у відповідності до чинних інструкцій.

Коментарі та запитання:


Сергей
Какая точность нивелировки рельс?
Гильдия Инжиниринг
Добрый день, Сергей! Согласно допускам нивелирования IV класса.

Ваші запитання, зауваження та побажання Ви можете залишити тут. Ми обов'язково відповімо на всі Ваші звернення