Геодезія, геологія, топозйомка від сертифікованого виконавця "Гільдія Інжиніринг" по Україні


Створення ортофотопланів масштабу 1:2000 на територію населених пунктів за результатами аерофотозйомки

З метою полегшити працю топографів і прискорити процес випуску картографічної документації кілька десятиліть тому була розроблена, і з тих пір все більше вдосконалюється, методика аерофотозйомки. Взяла її на озброєння і компанія «Гільдія Інжиніринг», яка застосовує сьогодні при знімальних роботах безпілотні літальні апарати. Що використовується сучасне обладнання максимально полегшує такі трудомісткі в минулому процеси як правильне орієнтування і фотограмметрична обробка фото з дрона, контурна прив'язка до системи координат УСК 2000 по опознакам, прив'язка до Балтійською системою висот відзнятих об'єктів геодезичної мережі. Результати надання послуг будуть використовуватися в геоінформаційних системах та призначаються для створення геопросторової бази даних інформаційної системи земельного та містобудівного кадастру, основи для геопорталу, впровадження інтерактивного доступу до бази даних.

  Коротко по вимоги до створення ортофотопланів.
 • Актуальність аерофотознімків виконана у безлистяний період березень-квітень
 • Поздовжнє перекриття – не менше 80 %, поперечне перекриття не менше 40%
 • Геометрична роздільна здатність знімків (оригінальний розмір пікселя на місцевості) – не гірше 10 см.
 • Аерофотознімки повинні мати радіометричну роздільну здатність на кожен канал 8 bit та неспотворену кольорову гамму. Територія, на яку створюються ортофотоплани має бути покрита стереозабезпеченням
 • Не допускається наявність факторів зовнішнього середовища, що закривають деталі місцевості, листяного покрову на деревах, та не допускається наявність снігового покрову.
 • Кут нахилу сонця над горизонтом допускається не менше 20 градусів (для рівнинної місцевості)
 • Не допускаються наявність хмар більше 5 %, тіней від хмар, туману та диму, окрім диму, який є наслідком безперервного виробництва
 • Матеріали аерофотознімання повинні бути надані у форматі TIFF без стиснення
 • Вимоги до опознаків. Визначення координат і висот опознаків виконується методом GNSS-спостережень, в режимі RTK/VRS з використанням двочастотних GNSS-приймачів. При визначенні координат та висот опознаків від перманентної мережі та геодезичної мережі спеціального призначення, виконується контроль на пунктах Державної геодезичної мережі. Контроль виконується кожною одиницею GNSS-приймача, щонайменше на 3-х пунктах Державної геодезичної мережі. Вихідними пунктами GNSS-спостережень служать перманентна мережа та геодезична мережа спеціального призначення. Точність контрольних вимірів між GNSS-спостереженнями та вихідними координатами та висотами повинна відповідати вимогам нормативних документів відповідно до масштабу плану. Точність визначення координат та висот опознаків повинна відповідати вимогам нормативних документів відповідно до масштабу плану. Фотофіксація опорних і контрольних опознаків виконується так, щоб було чітко видно місце центрування GNSS-приймача та відносно інших об’єктів місцевості. Контрольні опознаки визначаються як і опорні опознаки, але вони не беруть участі у врівноваженні аерофотознімків. Кількість контрольних точок повинна бути не менше 10% від загальної кількості опорних опознаків.
 • Вимоги до цифрових ортофотопланів. Середня квадратична похибка (точність) ортофотопланів не повинна перевищувати 2 пікселя (для рівнинної місцевості). Гранично допустимі величини не суміщення контурів при контролі по зведеннях з суміжними блоками ортофотопланів не повинна перевищувати 4 пікселя. При виготовлені ортофотопланів для трансформування повинна використовуватись центральна частина знімка з метою отримання найменшого перспективного спотворення та похибки за рельєф. Фотозображення ортофотопланів повинно бути кольорове та мати неспотворену кольорову гамму, повинні бути узгоджені по радіометричних показниках: мати одноманітну кольорову гаму, насиченість кольору та контраст. Всі наземні об’єкти повинні мати координати відповідної точності та займати своє істинне положення. При виготовленні ортофотопланів необхідно застосовувати алгоритми, розраховані на автоматизовану компенсацію мертвих зон, обумовлених висотними об’єктами. Допускається зміщення висотних об’єктів відносно істинного положення (споруд баштового типу та інших висотних об’єктів), відхилення від надиру дахів будівель не повинно перевищувати 2 градуси. Фрагменти територій на ортофотозображенні, що закриваються через нахил висотних об’єктів (мертві зони) повинні бути компенсовані з іншого ортофотозображення, на якому ця територія є видимою. Ортофотоплани надаються у форматі тайлованого GEOTIF. Прив’язочний файл (tfw) повинен мати таку саму назву як TIF-файл до якого він відноситься та містити координати верхнього лівого кута планшета ортофотоплана.
 • Створення ортофотопланів за результатами аерофотозйомки

  Чому «сирі» фотознімки з повітря не годяться в якості планів місцевості?

  Якісний кольоровий аерофотознімок на перший погляд виглядає нічим не гірше (а в чомусь навіть і краще) топографічного плану. Ну, хіба що не вистачає пояснювальних написів. А в іншому - цілком годиться для орієнтування. Однак фахівець, якому план потрібен не тільки для того, щоб дійти з пункту «А» в пункт «Б», а щоб зробити з його допомогою інженерні розрахунки, відразу відзначить основні недоліки фотографії:

  • Недотримання зручного масштабу (погодьтеся, користуватися при обчисленнях масштабом, наприклад, 1: +498,7596954 не дуже-то приємно).
  • Відсутність координатної сітки і прив'язки до Балтійською системою висот.
  • Наявність спотворень, яких при уважному розгляді можна виявити не так вже й мало, особливо в міру віддалення від центральної області знімка.

  Без обробки фото з дрона допускається використовувати лише в цілях, для яких зазначені недоліки не є критичними.

  Отримати безкоштовний розрахунок вартості робіт з аерофотозйомки для Вашого об'єкту
  Основна інформація про об'єкт досліджень
  Ваше ім'я*
  Телефон або email

  Навіщо потрібна додаткова обробка фото з дрона?

  Швидкість аерофотозйомки досить висока, легко доступні важкопрохідні ділянки місцевості. Але ось точність ... Якщо перед тим, як зробити серію вимірів тахеометром, його старанно позиціонують на точці знімальної основи і ретельно вивіряють горизонтальність приладу, то сувору вертикальність оптичної осі аерофотоапарата гарантувати, навіть застосовуючи пристрої для автоматичної стабілізації, неможливо (хіба що плюс-мінус 3 °). Крім того, ніхто не відміняв закони проектування. Зробити знімок земельної ділянки в ортогональної проекції (в якій будуються топографічні плани) неможливо. Не будемо вдаватися в тонкощі фізики, але факт залишається фактом: можливості фотокамери, навіть з дуже дорогою оптикою, обмежені центральної проекцією. А в цій проекції точки первинних фотознімків мають зсув по відношенню до їх істинному стану. Величина спотворення залежить від кута, під яким велася зйомка, і від рельєфу (чим більший ухил поверхні землі, тим більше неточність зображення). Фотограмметрична обробка фото з дрона потрібна, щоб внести необхідні правки в картину місцевості.

  Як відбувається створення ортофотоплану і його прив'язка до Балтійською системою висот?

  Відразу слід зазначити, що для створення якісного ортофотоплану повинні бути дотримані певні умови. По-перше, кожна ділянка поверхні фотографується, щонайменше, з двох ракурсів. По-друге, для прив'язки до системи координат по опознакам, на що знімається території повинно бути присутнім, як мінімум, чотири точки з заздалегідь точно визначеними горизонтальними і висотними координатами. Сьогодні фотограмметрична обробка знімків (звана ще ортотрансформірованіем, ортокоррекціей і орторектіфікаціей) максимально автоматизована і проводиться за допомогою потужного комп'ютера. У минуле пішли технічно застарілі механічні фототрансформатора і стереометрії. Однак принципово алгоритм процесу істотно не змінився:

  1. Виробляється прив'язка до системи координат по опознакам. Фотознімок проектується на координатну сітку (підкладку) з декількома позначеними на ній опорними точками (опознаками).Зміною орієнтування знімка і масштабуванням домагаються сполучення розпізнавальних знаків на фотографічному зображенні і координатної підкладці.
  2. Для прив'язки до Балтійською системою висот система створює стереозображення і, спираючись на нього, розраховує положення горизонталей (умовних ліній, що демонструють форму рельєфу).
  3. Тепер залишається тільки «зшити» безліч маленьких скоригованих картинок в єдиний ортофотоплан, ні в чому не поступається топографічній карті, і представити його замовнику.

  Складені компанією «Гільдія Інжиніринг», шляхом обробки фото з дрона, ортофотоплани доступні її клієнтам як в паперовому, так і в електронному вигляді. Відображення плану можливо практично в будь-якому з форматів, підтримуваних сучасними геодезичними інформаційними системами.

  Коментарі та запитання:


  Ваші запитання, зауваження та побажання Ви можете залишити тут. Ми обов'язково відповімо на всі Ваші звернення