Геодезія, геологія, топозйомка від сертифікованого виконавця "Гільдія Інжиніринг" по Україні


Створення ортофотопланів за результатами аерофотозйомки

З метою полегшити працю топографів і прискорити процес випуску картографічної документації кілька десятиліть тому була розроблена, і з тих пір все більше вдосконалюється, методика аерофотозйомки. Взяла її на озброєння і компанія «Гільдія Інжиніринг», яка застосовує сьогодні при знімальних роботах безпілотні літальні апарати. Що використовується сучасне обладнання максимально полегшує такі трудомісткі в минулому процеси як правильне орієнтування і фотограмметрична обробка фото з дрона, контурна прив'язка до системи координат по опознакам, прив'язка до Балтійською системою висот відзнятих об'єктів геодезичної ситуації.

Створення ортофотопланів за результатами аерофотозйомки

Чому «сирі» фотознімки з повітря не годяться в якості планів місцевості?

Якісний кольоровий аерофотознімок на перший погляд виглядає нічим не гірше (а в чомусь навіть і краще) топографічного плану. Ну, хіба що не вистачає пояснювальних написів. А в іншому - цілком годиться для орієнтування. Однак фахівець, якому план потрібен не тільки для того, щоб дійти з пункту «А» в пункт «Б», а щоб зробити з його допомогою інженерні розрахунки, відразу відзначить основні недоліки фотографії:

  • Недотримання зручного масштабу (погодьтеся, користуватися при обчисленнях масштабом, наприклад, 1: +498,7596954 не дуже-то приємно).
  • Відсутність координатної сітки і прив'язки до Балтійською системою висот.
  • Наявність спотворень, яких при уважному розгляді можна виявити не так вже й мало, особливо в міру віддалення від центральної області знімка.

Без обробки фото з дрона допускається використовувати лише в цілях, для яких зазначені недоліки не є критичними.

Отримати безкоштовний розрахунок вартості робіт з аерофотозйомки для Вашого об'єкту
Основна інформація про об'єкт досліджень
Ваше ім'я*
Телефон або email

Навіщо потрібна додаткова обробка фото з дрона?

Швидкість аерофотозйомки досить висока, легко доступні важкопрохідні ділянки місцевості. Але ось точність ... Якщо перед тим, як зробити серію вимірів тахеометром, його старанно позиціонують на точці знімальної основи і ретельно вивіряють горизонтальність приладу, то сувору вертикальність оптичної осі аерофотоапарата гарантувати, навіть застосовуючи пристрої для автоматичної стабілізації, неможливо (хіба що плюс-мінус 3 °). Крім того, ніхто не відміняв закони проектування. Зробити знімок земельної ділянки в ортогональної проекції (в якій будуються топографічні плани) неможливо. Не будемо вдаватися в тонкощі фізики, але факт залишається фактом: можливості фотокамери, навіть з дуже дорогою оптикою, обмежені центральної проекцією. А в цій проекції точки первинних фотознімків мають зсув по відношенню до їх істинному стану. Величина спотворення залежить від кута, під яким велася зйомка, і від рельєфу (чим більший ухил поверхні землі, тим більше неточність зображення). Фотограмметрична обробка фото з дрона потрібна, щоб внести необхідні правки в картину місцевості.

Як відбувається створення ортофотоплану і його прив'язка до Балтійською системою висот?

Відразу слід зазначити, що для створення якісного ортофотоплану повинні бути дотримані певні умови. По-перше, кожна ділянка поверхні фотографується, щонайменше, з двох ракурсів. По-друге, для прив'язки до системи координат по опознакам, на що знімається території повинно бути присутнім, як мінімум, чотири точки з заздалегідь точно визначеними горизонтальними і висотними координатами. Сьогодні фотограмметрична обробка знімків (звана ще ортотрансформірованіем, ортокоррекціей і орторектіфікаціей) максимально автоматизована і проводиться за допомогою потужного комп'ютера. У минуле пішли технічно застарілі механічні фототрансформатора і стереометрії. Однак принципово алгоритм процесу істотно не змінився:

  1. Виробляється прив'язка до системи координат по опознакам. Фотознімок проектується на координатну сітку (підкладку) з декількома позначеними на ній опорними точками (опознаками).Зміною орієнтування знімка і масштабуванням домагаються сполучення розпізнавальних знаків на фотографічному зображенні і координатної підкладці.
  2. Для прив'язки до Балтійською системою висот система створює стереозображення і, спираючись на нього, розраховує положення горизонталей (умовних ліній, що демонструють форму рельєфу).
  3. Тепер залишається тільки «зшити» безліч маленьких скоригованих картинок в єдиний ортофотоплан, ні в чому не поступається топографічній карті, і представити його замовнику.

Складені компанією «Гільдія Інжиніринг», шляхом обробки фото з дрона, ортофотоплани доступні її клієнтам як в паперовому, так і в електронному вигляді. Відображення плану можливо практично в будь-якому з форматів, підтримуваних сучасними геодезичними інформаційними системами.

Коментарі та запитання:


Ваші запитання, зауваження та побажання Ви можете залишити тут. Ми обов'язково відповімо на всі Ваші звернення