Геодезія, геологія, топозйомка від сертифікованого виконавця "Гільдія Інжиніринг" по Україні


Особливості проектування фундаменту на лесових грунтах

У даній статті ми розглянемо особливості проектування фундаменту на лесових ґрунтах. Лесом називають однорідні осадові извісткові суглинки і супіски світло-жовтуватого, сіруватого або солом'яного кольору. Зазвичай покривне залягання, потужність вододільної частини, в давніх долинах річок досягає сотні метрів. У породі переважають частинки пилуватої розмірності, глиниста складова може бути до тридцяти відсотків. Пористість таких ґрунтів до 50%. Найдрібніші частинки лесу утворені глиноутворюючими мінералами. Великі складові складені переважно кварцом і польовим шпатом з домішками різних слюдоутворюючих мінералів і т. п. За розмірами складових частинок леси відносяться до суглинку, в меншій мірі – до супіску.

Особливості проектування фундаменту на лесових грунтах

Питання про утворення лесових порід до цих пір залишається спірним. Генезис освіти найрізноманітніший: водні потоки, перенесення вітром, температура, вивітрювання, опади у воді і т. д. Деякі дослідники припускають, що утворюються леси в результаті спільної дії декількох процесів одночасно.

Згідно еолової гіпотези лес утворюється при перенесенні вітром сухого пилу. При перенесенні частинки пилу взаємодіють між собою – утворюються позитивно і негативно заряджені частинки. В кінці однополюсні заряди відштовхуються один від одного, вони утворюють зв'язок з незарядженими частинками або частками зі слабким зарядом. В результаті утворюються міцні грунти.

З питанням освіти лесових порід пов'язане і питання про умови утворення їх просадних властивостей. Просадочність – це характерна особливість лесових порід. Через те, що такі інженерно-геологічні явища призводять до деформацій будівель і споруд, їх руйнуванню  приділяють велику увагу вивченню генезису лесових порід, просіданням. По одній групі теорій просадочність порід виникає ще в момент осадконакопичення, під час перетворення пилуватих частинок.

Вартість геологічних вишукувань від 7950 грн за комплекс вишукуваннь. Звертаємо увагу, що на сайті ціни орієнтовні.

Але справа в тому, що просадочність грунтів зберігається протягом довгого часу. Згідно іншої групи гіпотез просадні властивості ґрунтів утворюються після утворення опадів згодом, наприклад, внаслідок циклів промерзання і відтавання грунтів. В результаті відбувається дроблення великих частинок, що утворюються дрібніші частинки. Ця теорія добре підтверджується - утворення лесовидних порід приурочено до масштабних гололедиць.

В результаті зволоження лесові породи можуть ущільнюватися під незначним тиском і відбуваються провали, просідання грунтів, утворюється псевдокарст, утворюються яри. Від цього можуть постраждати будівлі і споруди. Леси володіють великою пористістю, вони добре вбирають воду і перетворюються в пливуни. У таких грунтах затруднене будівництво як наземних, так і підземних будівель і споруд. В лесових породах при зволоженні зв'язку між сусідніми частинками стають дуже слабкими – несучі властивості ґрунтів губляться. Від навколишніх природних факторів також залежать опір стиску і зсуву. Але в сухому стані лесові породи міцно витримують будівлі і споруди, їх властивості погіршуються при зволоженні. Наприклад, при аваріях у водопровідних трубах, каналізаціях і т. д.

При виборі місця будівництва і проектування фундаменту на лесових грунтах варто уникати ділянки, де можуть бути витоки води. Для захисту від просадних явищ у таких грунтах проводять меліорацію шляхом буріння спеціальних свердловин глибиною до восьми метрів. В них шляхом горіння спікають навколишні лесові ґрунти.

Під час інженерно-геологічних досліджень картируют ділянки, де поширені такі породи. Визначають потужності шарів, описують кожен шар. Документують деформації на прилеглих будівлях і спорудах, провали, просідання землі.

Питаннями будівництва на лесових грунтах стали інтенсивно займатись у зв'язку з тим, що такі грунти займають дуже велику площу. На таких грунтах в нашій країні вже раніше були побудовані великі металургійні, машинобудівні заводи і необхідно знати закономірності зміни ґрунтів, умови експлуатації, підтримки у нормальному стані будівель і споруд. В даний час на таких грунтах теж ведеться інтенсивне будівництво. Варто сказати, що саме на таких ґрунтах відбувається найбільше катастрофічних інженерно-геологічних явищ, особливо коли піднімається рівень ґрунтових вод або з-за витоків води з трубопроводів.

При проектуванні основ будинків на лесових ґрунтах потрібно враховувати чи з'являються при зволоженні грунтів додаткові навантаження. Планують спеціальні інженерні заходи (дренаж і т. д.) для зниження просідання ґрунтів, для зменшення кількості витоків з трубопроводів. Будівлі та споруди з джерелом води (наприклад, водонапірні башти) розташовують нижче за рельєфом.

Замовити інженерно-геологічні вишукування Ви можете за телефоном, вказаним на сайті, або ж замовивши зворотній дзвінок. Вже найближчим часом з Вами зв'яжеться наш фахівець і відповість на всі ваші питання по геології ділянки під будівництво.

Коментарі та запитання:


Ваші запитання, зауваження та побажання Ви можете залишити тут. Ми обов'язково відповімо на всі Ваші звернення