Геодезія, геологія, топозйомка від сертифікованих фахівців Гільдія Інжиніринг. Працюємо по Україні


Особливості проектування фундаменту на пісковиках

Для того, щоб визначити особливості проектування фундаменту на пісковиках, необхідно добре знати їх властивості та особливості. До осадових відкладів Причорноморської западини відносяться піски, вапняки, глини, пісковики, аргіліти, великоуламкові породи неогенового та четвертинного віку. Скельні породи в місцях виходу на денну поверхню часто піддаються процесам вивітрювання, стають тріщинуватими, розколюються на окремі уламки. Нерідко, якщо під поверхневими шарами знаходяться міцні пісковики, утворюються виразні виступи в рельєфі.

Особливості проектування фундаменту на пісковиках

Піщаником називають уламкову гірську породу, в якому частинки зцементувати цементом різного складу. Утворюються вони при вивітрюванні порід з подальшим відкладенням опадів водними і повітряними потоками. Під час перенесення відбувається сортування частинок по розміру і щільності. В подальшому частинки скріплюються цементом. Після руйнування опадів процесами вивітрювання та їх перенесення зберігаються найбільш міцні, тверді частинки (в основному частинки кварцу). Також пісковики складаються з польових шпатів, слюд, глауконіту, різних уламків і другорядних домішок. Цемент за складом може бути кременистим, глинистим, залозистим і комплексним.

Пісковики поділяють за мінералогічним складом часток на мономінеральні і полімінеральні(складаються з двох і більше мінералів). Наприклад, кварцові пісковики складені кварцом. Полімінеральні пісковики можуть складатися з кварцу і польових шпатів, кварцу і слюди. Граувакками називають міцні пісковики різноманітного складу(в основному продукти вивітрювання вулканічних опадів середнього й основного складу). У них багато уламків зруйнованих порід. Цемент у них складається з тонко- і дрібнозернистих частинок зруйнованого матеріалу. Туфогенний піщаник складається з матеріалу вулканогенного походження.

Вартість геологічних вишукувань від 7950 грн за комплекс вишукуваннь. Звертаємо увагу, що на сайті ціни орієнтовні.

Високими міцними фізико-механічні показники мають пісковики з кременистих цементом, найгіршими – з глинистим. Пісковики з глинистим цементом розсипаються від морозу та вологи, розмокають від води. Вапновий цемент скипає в соляній кислоті. На вапняному, глинистому цементі залишаються сліди від ножа. Кременистий цемент володіє хорошою твердістю і міцний.

Склад пісковиків можна визначити за кольором, а знаючи, склад і ступінь вивітрювання – можна судити про міцність монолітів. Пісковики з високим вмістом кварцу мають світлий або сіруватий колір. Зеленуватий відтінок дає глауконіт. Гідроксиди заліза дають забарвлення іржавого, червонуватого, бурого кольорів. Органічні речовини надають цементу темний або темно-коричневий колір. По суті, пісковики є пісками, які згодом сцементувались. Цемент утворився або в результаті випадання мінералів з води під час циркуляції по піщаній породі. Або згодом, після утворення опадів у результаті проникнення води по системі тріщин. У таких випадках піщаник утворюється локально в місцях тріщинуватості.

Вапняний цемент утворюється в пісковиках, утворених в морі. Залозистий цемент має континентальне походження.

Фізико-механічні властивості пісковиків залежать від мінерального складу цементу, складу пісковика, від пористості. Пісковики з глинистим цементом не стійкі до змін температури, пісковики з вапняковим цементом схильні до впливу водних розчинів різного хімічного складу. Максимальною міцністю володіють пісковики з кременистих і залозистим цементом, опір стисненню у них перевищує 200 мегапаскаль. У пісковиків з глинистим цементом – не більше двох мегапаскаль. Більше вплив на властивості пісковиків відіграють розміри і однорідність складових зерен. У дрібнозернистих порід міцність на стиск близько 120 мегапаскаль, у середньозернистих – не вище 90. У більш давніх порід цемент вивітрюється, збільшується пористість – це призводить до зниження міцності породи.

Найрізноманітніший склад пісковиків та їх цементу вимагає проведення робіт - інженерно-геологічне дослідження пісчаників в польових і лабораторних умовах. Пісковики з глинистим цементом відчувають в лабораторії шляхом замочування. В процесі вивітрювання таких пісковиків можуть відбуватися деформації будівель і споруд, можуть відбуватися зсувні процеси. Особливу увагу потрібно приділяти дослідженню місць вивітрювання пісковиків. Також міцність ґрунтів знижується, коли пісковики змішуються з алевролитами. У трещиноватим піщаником і в пісковиках зі слабким цементом часто циркулюють грунтові води. Пористість пісковиків може досягати до 25%.

Ступінь вивітрювання порід визначається порівнянням щільності вивітреного зразка з щільністю невивітреного зразка. При наявності сильно вивітрених скельних грунтів необхідно визначати несучу здатність за допомогою статичних випробувань.

Інженерно-геологічний звіт повинен містити відомості про літологію, відомості про небезпечні природні процеси, про гідрогеологічні умови, про форму залягання пластів, про стан грунтів.

Будівництво фундаменту на міцних скельних грунтах може проводитися з мінімальною глибиною закладки. При розрахунку глибини закладення враховуються властивості грунту, шаруватість, поверхня грунтових вод, навантаження від будівель і споруд, кліматичні фактори.

ТОВ "ГІЛЬДІЯ ІНЖИНІРИНГ" виконає весь комплекс необхідних інженерно-геологічних досліджень на пісковиках у зручний для Вас час якісно і оперативно.

Коментарі та запитання:


Ваші запитання, зауваження та побажання Ви можете залишити тут. Ми обов'язково відповімо на всі Ваші звернення