Геодезія, геологія, топозйомка від сертифікованих фахівців Гільдія Інжиніринг. Працюємо по Україні


Особливості проектування фундаменту на просідаючих грунтах

У даній статті ми розглянемо особливості проектування підстави будівель і споруд на просідаючих грунтах а також, особливості обстеження будинків на просадних грунтах. Просадними грунтами називають глинисто-пилуваті породи, що дають осідання при замочуванні. При цьому відбувається не просто механічне осідання, а також змінюється структура частинок у ґрунті. Просадні властивості найбільш яскраво виражені у лесовидних суглинків і супісків. Рідше проявляються в насипних, техногенних породах, пилуватих грунтах, в дрібних, пилуватих пісках, у вулканічних пеплах.

Особливості проектування фундаменту на просідаючих грунтах

Просідаючі грунти під дією зовнішньої сили або навіть під впливом своєї ваги дають осідання через розміщені в них пори і макропори. До таких макропористих грунтів відносяться леси, дають осідання під тиском при зволоженні. Наприклад, в надзаплавних терасах зустрічаються лесовидні опади, які мають невелику водопроникністю, але підвищеної просадочністью. Глинисті грунти заплавних терас можуть мати як просадні, так і набухаючі властивості. Насипні глинисті породи, технічні відходи виробництва у вигляді золи, пилу також можуть володіти просадочностью.

Але найбільшим поширенням, як у всьому світі, так і в Україні користуються лесові грунти, займаючи більше 80% площі. Їх просадні властивості формувалися в процесі осадонакопичення і в процесі подальшого існування у вільному стані. Ущільнення таких порід відбувається в результаті їх зволоження, або коли вони піддаються додатковим навантаженням. Також нижні шари лесових грунтів можуть ущільнитися під вагою верхніх шарів лесу. Леси складаються з карбонатних часток пилуватой розмірності, володіють значною пористістю (до 50%) і невеликою вологістю. При зволоженні руйнується початкова структура частинок.

Вартість геологічних вишукувань від 7950 грн за комплекс вишукуваннь. Звертаємо увагу, що на сайті ціни орієнтовні.

Міцність просадних грунтів, зчепленням частинок один з одним зменшується при зволоженні. Це дуже важливо знати при проведенні робіт - проектування фундаменту на просадних грунтах. Проникаюча вода у вигляді плівки утворює як би мастило, за якою можуть ковзати частинки. Частинки між собою в такому випадку утримують молекулярні сили, що залежать від щільності і будови ґрунту. Таке інженерно-геологічне явище, як просадка, пов'язане зі складними фізико-хімічними процесами в ґрунтах. Частки і групи часток ґрунту при осіданні укладаються більш компактно. Кількість, об'єм пор у них через це зменшується, грунт стає більш міцним. Цей процес може ще раз повторитися при подальшому зволоженні або зовнішньому тиску. Міцність грунту знову підвищується.

Зазвичай просадні грунти знаходяться в маловологому стані. Для виникнення швидкої деформації просідання досить невеликого зовнішнього тиску. Коли грунти водонасичені – фільтрація води в них незначна і деформації відбуваються повільно.

Просадочність грунтів вивчається за допомогою компресійних приладів шляхом зволоження зразків, докладаючи певний тиск. Виникли деформації порівнюють з початковим станом грунту.

При будівництві на таких грунтах зазвичай виділяють умови, коли зволожений грунт продавлюється під власною вагою до п'яти сантиметрів і більше п'яти сантиметрів. І в залежності від цього складають проект, планують різні види робіт та заходів. Наприклад, ущільнюють і закріплюють грунти, обпалюють і т. д. Також планують розташування та умови експлуатації будівель і споруд таким чином, щоб мінімально знизити можливість витоків води.

Якщо величина просідання доходить до 6м, то планують такі інженерні заходи:

  • ущільнюють грунти шляхом трамбування;
  • роблять подушки не просадкових грунтах;
  • застосовують пальові фундаменти;
  • ущільнюють грунти вибухами, виробленими в свердловинах або в котлованах.

За просіданням грунтів більше шести метрів планують наступні заходи:

  • застосовують пальові фундаменти (з перевіркою просадних властивостей грунтів);
  • закріплюють грунти цементацією, битумізацією, силикатизацією;
  • ущільнюють грунти ґрунтовими палями, вибухами, трамбуванням;
  • застосовують спеціальні забивні палі.

Навіть при будівництві приватних будинків на просадних грунтах необхідно провести інженерно-геологічні дослідження і підібрати фундамент так, щоб тиск під ним було менше початкового просадного. Також бажано геодезичні роботи на просідаючих грунтах проводити в найкоротші терміни, що дозволить будівельні роботи провести так, щоб не встигли потрапити атмосферні опади, або виникає від витоків вода у викопані ями.

Останнім часом намагаються використовувати комплексні заходи захисту від просадних процесів у ґрунтах, тому що жоден із застосовуваних окремо методів не може забезпечити 100%-ву надійність експлуатації будівель і споруд. Це зумовлено багатьма факторами: неясністю генезису просадних грунтів, неясністю генезису процесу осідання, а також зі складністю будови таких опадів, з розмаїттям їх властивостей.

ТОВ "ГІЛЬДІЯ ІНЖИНІРИНГ" виконає весь комплекс необхідних інженерно-геологічних досліджень на просадних грунтах.

Коментарі та запитання:


Ваші запитання, зауваження та побажання Ви можете залишити тут. Ми обов'язково відповімо на всі Ваші звернення