Підрахунок обсягів земляних мас (робіт)

Підрахунок обсягів земляних мас

При зведенні різних об'єктів нерухомості велику роль відіграє здійснення певного комплексу робіт, який носить назву - підрахунок обсягів земляних робіт. Це дуже відповідальний етап в розробці календарного плану монтажно-будівельних робіт. Точний підрахунок обсягів земляних робіт дозволяє визначити необхідні методи проведення будівельних робіт, кількість потрібних матеріалів для зведення об'єкта, скільки необхідно будівельних машин, а також потреба у трудових ресурсах. На цьому етапі також визначається кошторисна вартість будівництва і техніко-економічні показники проекту. Підрахунок обсягів земляних робіт здійснюється згідно всі[ вимог і норм зазначеним у збірнику норм і правил. Дані роботи необхідно довіряти тільки досвідченим фахівцям, які зможуть з максимальною точністю провести даний підрахунок.

Як перевірити обсяги робіт, які виконав підрядник?

Кращий спосіб - не економити на геодезії. Маючи в своєму розпорядженні актуальну топозйомку м 1:500, інженер може провести розрахунок майбутніх земляних робіт. Геодезисту достатньо накласти типовий проект на план, створити цифрову модель рельєфу і фігури проекту (котловану). Від складності проекту і необхідної точності підрахунку залежить спосіб підрахунку. Наприклад, якщо необхідно грубо прикинути кількість машин для вивезення грунту, плюс-мінус 10 машин, то достатньо довжину помножити на ширину котловану, а потім на глибину розробки.

Але в наші дні вивезти 1 камаз грунту у відвал за 2 кілометри з навантаженням, а потім завезти назад на зворотну засипку може вилитися до тисячі гривень. А це всього лише 7 куб. м. Також камазисты можуть стверджувати, що зробили 100 ходок, хоча при цьому вивезли 500 кубів, що в перекладі ходки близько 71-ї.

Отже, як не дати себе обдурити?

 • на етапі передпроектної підготовки виробляємо геодезичний замір ділянки;
 • викреслюємо топографічний план м 1:500;
 • закріплюємо на ділянці репери для того, щоб будь-яка із сторін могла перевірити позначки на плані і на місцевості;
 • накладаємо проект на зйомку;
 • вважаємо проектний обсяг земляних робіт;
 • визначаємо терміни розробки котловану;
 • з певною періодичністю (день, тиждень, місяць) виконуємо замір котловану з підрахунком обсягу земляних мас і процентовки від загального (проектного) обсягу;
 • по завершенню экскаваційних робіт робимо фінальну, детальну виконавчу зйомку котловану;
 • порівнюємо з проектом котловану;
 • підраховуємо обсяги земляних мас;
 • збираємо всю необхідну документацію для погодження з замовником або підрядником:
  • Акт розбивки осей котловану;
  • топозйомка до початку копання;
  • топозйомка по завершенню копання;
  • картограма розрахунку земляних мас;
  • Акт підрахунку об'єму земляних робіт;

На цьому етапі закінчується період підписання актів виконаних робіт і починається період розрахунків відповідно до договірних раніше цін за куб.

Але в будь-якому випадку, навіть після закінчення часу за даними геодезичних зйомок можна перевірити обсяги.

Підрахунок обсягів земляних робіт можна виконати геометричними способами. Якщо не заглиблюватися в геодезичну теорію, то можна сказати, що це може бути спосіб квадратів або спосіб трикутників. Все залежить від того, якої форми майданчик. Виходячи з цього, територія розбивається на квадрати певної площі або на трикутники. Розміри фігур можуть розрізнятися. Якщо рельєф неоднорідний, складний, з частими і різкими перепадами, то розмір повинен бути дрібніше. А коли рельєф рівний і спокійний, то можна збільшити діаметр фігури в кілька разів. До речі, рівність майданчику істотно впливає на якість результату.

Приклад виконавчої зйомки котловану

Але не тільки розрахункові процедури можуть використовуватися в ході підрахунку обсягів земляних мас. Контролювати цей показник можна також за допомогою виконавчої зйомки. Дана геодезична процедура дозволить точно визначити кінцеві показники, що є завершальним етапом всього розрахункового процесу.

Результатом подібних робіт виступає картограма земляних мас. Це план, який включає всі лінії червоні, чорні, робочі, а також лінії нульових робіт. Рельєф на ній - це система горизонталей. Є і сітка квадратів.

 

Коментарі та запитання:


Ваші запитання, зауваження та побажання Ви можете залишити тут. Ми обов'язково відповімо на всі Ваші звернення