Геодезія, геологія, топозйомка від сертифікованого виконавця "Гільдія Інжиніринг" по Україні


Підрахунок обсягів земляних мас (робіт)

Підрахунок обсягів земляних мас

При зведенні різних об'єктів нерухомості велику роль відіграє здійснення певного комплексу робіт, який носить назву - підрахунок обсягів земляних робіт. Це дуже відповідальний етап в розробці календарного плану монтажно-будівельних робіт. Точний підрахунок обсягів земляних робіт дозволяє визначити необхідні методи проведення будівельних робіт, кількість потрібних матеріалів для зведення об'єкта, скільки необхідно будівельних машин, а також потреба у трудових ресурсах. На цьому етапі також визначається кошторисна вартість будівництва і техніко-економічні показники проекту. Підрахунок обсягів земляних робіт здійснюється згідно всі[ вимог і норм зазначеним у збірнику норм і правил. Дані роботи необхідно довіряти тільки досвідченим фахівцям, які зможуть з максимальною точністю провести даний підрахунок.

Як перевірити обсяги робіт, які виконав підрядник?

Кращий спосіб - не економити на геодезії. Маючи в своєму розпорядженні актуальну топозйомку м 1:500, інженер може провести розрахунок майбутніх земляних робіт. Геодезисту достатньо накласти типовий проект на план, створити цифрову модель рельєфу і фігури проекту (котловану). Від складності проекту і необхідної точності підрахунку залежить спосіб підрахунку. Наприклад, якщо необхідно грубо прикинути кількість машин для вивезення грунту, плюс-мінус 10 машин, то достатньо довжину помножити на ширину котловану, а потім на глибину розробки.

Але в наші дні вивезти 1 камаз грунту у відвал за 2 кілометри з навантаженням, а потім завезти назад на зворотну засипку може вилитися до тисячі гривень. А це всього лише 7 куб. м. Також камазисты можуть стверджувати, що зробили 100 ходок, хоча при цьому вивезли 500 кубів, що в перекладі ходки близько 71-ї.

Отже, як не дати себе обдурити?

 • на етапі передпроектної підготовки виробляємо геодезичний замір ділянки;
 • викреслюємо топографічний план м 1:500;
 • закріплюємо на ділянці репери для того, щоб будь-яка із сторін могла перевірити позначки на плані і на місцевості;
 • накладаємо проект на зйомку;
 • вважаємо проектний обсяг земляних робіт;
 • визначаємо терміни розробки котловану;
 • з певною періодичністю (день, тиждень, місяць) виконуємо замір котловану з підрахунком обсягу земляних мас і процентовки від загального (проектного) обсягу;
 • по завершенню экскаваційних робіт робимо фінальну, детальну виконавчу зйомку котловану;
 • порівнюємо з проектом котловану;
 • підраховуємо обсяги земляних мас;
 • збираємо всю необхідну документацію для погодження з замовником або підрядником:
  • Акт розбивки осей котловану;
  • топозйомка до початку копання;
  • топозйомка по завершенню копання;
  • картограма розрахунку земляних мас;
  • Акт підрахунку об'єму земляних робіт;

На цьому етапі закінчується період підписання актів виконаних робіт і починається період розрахунків відповідно до договірних раніше цін за куб.

Але в будь-якому випадку, навіть після закінчення часу за даними геодезичних зйомок можна перевірити обсяги.

Підрахунок обсягів земляних робіт можна виконати геометричними способами. Якщо не заглиблюватися в геодезичну теорію, то можна сказати, що це може бути спосіб квадратів або спосіб трикутників. Все залежить від того, якої форми майданчик. Виходячи з цього, територія розбивається на квадрати певної площі або на трикутники. Розміри фігур можуть розрізнятися. Якщо рельєф неоднорідний, складний, з частими і різкими перепадами, то розмір повинен бути дрібніше. А коли рельєф рівний і спокійний, то можна збільшити діаметр фігури в кілька разів. До речі, рівність майданчику істотно впливає на якість результату.

Приклад виконавчої зйомки котловану

Але не тільки розрахункові процедури можуть використовуватися в ході підрахунку обсягів земляних мас. Контролювати цей показник можна також за допомогою виконавчої зйомки. Дана геодезична процедура дозволить точно визначити кінцеві показники, що є завершальним етапом всього розрахункового процесу.

Результатом подібних робіт виступає картограма земляних мас. Це план, який включає всі лінії червоні, чорні, робочі, а також лінії нульових робіт. Рельєф на ній - це система горизонталей. Є і сітка квадратів.

 

Коментарі та запитання:


Ваші запитання, зауваження та побажання Ви можете залишити тут. Ми обов'язково відповімо на всі Ваші звернення