Геодезія, геологія, топозйомка від сертифікованого виконавця "Гільдія Інжиніринг" по Україні


Періодична повірка та юстирування тахеометра, що забезпечує достатню точність вимірювань в ході інженерно-геодезичних вишукувань

Тахеометр і його функції Тахеометри відносяться до універсального інженерно-геодезичного обладнання, що дозволяє виконувати різні операції (заміряти величини кутів по горизонталі і вертикалі, визначати різниці висот і дистанцію між об'єктами) . Їх використовують при:

  • топогеодезичній зйомці;
  • складанні планів фасадів будівель;
  • розбивочних дослідженнях;
  • кадастрові зйомки;
  • будівельних роботах;
  • веденні деформаційного моніторингу.

Використовувані геодезистами інструменти та обладнання повинні відповідати певним стандартам і забезпечувати дотримання гранично допустимої похибки у вимірюваннях. З огляду на це, повірка та юстирування тахеометра повинна проводитисясистематично.

Принципово пристрій тахеометра

Сучасний оптико-цифровий тахеометр складається з таких основних блоків:

  1. блок, який відповідає за визначення величини кутів (кутомірна частина тахеометра);
  2. світловий далекомір, за допомогою якого визначається відстань;
  3. міні-комп'ютер для керування приладом, збереження і оперативного опрацювання польових геодезичних даних (результати роботи геодезиста - оператора тахеометра можуть бути легко переміщені на персональний настільний комп'ютер і імпортовані в геоінформаційні додатки).
Повірка тахеометра

Як часто повинна виконуватися перевірка і юстирування тахеометра?

Регулярні перевірки проводяться по закінченню піврічного періоду, передбаченого технічним паспортом приладу. Позапланова перевірка коректності роботи тахеометра виконується всякий раз, коли виникають сумніви в точності отриманих результатів, або мали місце механічні дії на інструмент (удари, падіння, сильна струс). Рекомендується робити перевірку і юстування тахеометра перед і після закінчення польового сезону. Порядок юстирування для кожної моделі приладу описується в інструкції від підприємства-виготовлювача.

Підсумок повірки тахеометра

Тахеометр, який успішно пройшов перевірку допускається до подальшого використання. Якщо ж хоч одна з обов'язкових умов, що перевіряються в ході перевірки, не дотримується (і порушення не піддається швидкому виправленню за допомогою юстирування), то такий тахеометр кваліфікується як непридатний для експлуатації та направляється в ремонт або на списання.

Опис процедури перевірки тахеометра

Різні марки тахеометров мають індивідуальні, детальні інструкції з виконання перевірок. Однак їх суть і принципові правила залишаються незмінними, так стосуються основних умов працездатності інструменту та отримання коректних геодезичних даних.

Повірка поздовжнього (циліндричного) рівня з застосуванням методу 180 °

Метод має таку назву, тому що відхилення бульбашки рівня від нормальної позиції в нуль-пункті повинно усуватися юстувальні і підйомними гвинтами в кілька прийомів, кожен раз розгортаючи алидаду тахеометра на 180 °.

Повірка круглого рівня

Ця стадія перевірки виконується аналогічно попередньої. При цьому для юстування використовуються підйомні гвинти і юстувальні гвинти круглого рівня.

Повірка та коригування центрира

Перевірочна умова така: візирна вісь тахеометра повинна збігатися з віссю обертання приладу в площині горизонту. З метою його перевірки під штатив кладуть спеціальну хрестоподібну мітку і співвідносять її з центром сітки візирних ниток, використовуючи при цьому підйомні гвинти трегера. Наявність відхилення від норми виявляють, повертаючи тахеометр на 180 градусів і аналізуючи зміщення хрестоподібної мітки по відношенню до встановленого центру. Юстувальні дії при зсуві мітки полягають в регулюванні спеціальними гвинтами оптичного центрира.

Перевірка незмінності постійної тахеометра

Постійна тахеометра. Так називається число, що використовується комп'ютером приладу для автоматичного обчислення поправки при вимірах висот об'єктів і дистанції між ними. Постійна задається в процесі виготовленні тахеометра. При її перевірці виробляються перевірочні виміри в трьох точках на строго горизонтальній площині. Юстирування постійної тахеометра, в разі виникнення такої необхідності, може бути проведена тільки спеціально навченим фахівцем сервісного центру.

Виробники геодезичного обладнання неухильно вдосконалюють свої вироби. Багато моделей тахеометрів, що комплектуються потужними процесорами, виконують велику кількість завдань і володіють широкими комунікаційними можливостями. Вони вже можуть працювати в режимі автоматичного тестування при включенні, а також в режимі користувача механізації юстування тахеометра,що значно спрощує роботу геодезистів.

Коментарі та запитання:


Ваші запитання, зауваження та побажання Ви можете залишити тут. Ми обов'язково відповімо на всі Ваші звернення