Геодезія, геологія, топозйомка від сертифікованого виконавця "Гільдія Інжиніринг" по Україні


Повірка та юстирування теодоліта в процесі підготовки устаткування до проведення топогеодезичних робіт

Навіщо потрібне проведення повірки теодоліта?

Теодоліт - кутомірний топогеодезична прилад, що використовується при проведенні:

  • топознімання;
  • розбивочних досліджень;
  • землевпорядних вимірювань;
  • контролю відповідальних будівельно-монтажних операцій.
Поверка теодолита

Застосовується він і при вирішенні інших завдань, що вимагають високоточних вимірів положення об'єктів ситуації на місцевості, деталей будівель і інженерних споруд. Для коректного вимірювання кутів потрібно, щоб теодоліт відповідав ряду умов, що стосуються взаємного розташування кількох осей, наявних у цього приладу. Якщо правильне їхнє становище було порушено, то в зв'язку з цим здійснюється перевірка і юстирування теодоліта кваліфікованим фахівцем.

З чого необхідно починати перевірку і юстування теодоліта?

Перед початком основної фази повірки слід зробити ретельний огляд теодоліта, перевірити і відрегулювати рухливі елементи, переконатися в справності численних гвинтів пристрої:

  1. затискних, підйомних і навідних;
  2. гвинта рівня кола;
  3. настроювальних гвинтів колонок, рівнів, візується мережі.

Рух рухомих елементів має бути рівномірним, що не вимагає великого зусилля. Кутомірні кола повинні бути не пошкоджені. Розмітка на шкалах теодоліта і лінії мережі ниток повинні бути добре помітними. Центр тяжкості труби повинен знаходитися на осі обертання. Оптика (лінзи окуляра і об'єктива) не повинні бути забруднені або подряпані.

Основний етап перевірки

Після закінчення огляду приладу переходять до основного етапу механізації тваринницьких юстируваннятеодоліта. До процесу повірки відносяться дії, мета яких - перевірити виконання пропонованих до конструкції теодоліта умов, а до процесу юстування (регулювання) інструменту - дії, що проводяться з метою виправлення виявлених недоліків і настройки теодоліта перед використанням за призначенням.

Перевірка точності показань циліндричного рівня

У технічно справного теодоліта поздовжня вісь рівня зберігає перпендикулярність щодо осі обертання інструменту. При перевірці вісь рівня орієнтується таким чином, щоб вона була спрямована через підйомні гвинти. Провертаючи їх в протилежному напрямку, пухирець виводиться на серединну точку (в нуль-пункт). Після цього рівень розгортається на 180 градусів. Відмінно - якщо після розвороту бульбашка не покинув своє місце. Це означає, що перпендикулярність дотримана. У разі його зміщення потрібно юстирування виправними гвинтами циліндричного рівня. Задовільним результатом юстирування вважається, якщо бульбашка вдається утримати на відстані не далі одного ділення від середини шкали.

Підготовка до перевірки інших обов'язкових умов

За налаштованому рівню вісь обертання приводиться в прямовисну позицію (прилад горизонтируют) за допомогою гвинтів. Направляючи зорову трубу в різні сторони горизонту, пухирець кожен раз виводиться в нуль-пункт шкали рівня. Повторюється це дія, поки положення бульбашки не стане стабільним при будь-якому напрямку труби.

Повірка перпендикулярності візирної осі до його горизонтальної осі (площини колімації)

Візирна вісь повинна мати напрямок, строго перпендикулярний по відношенню до горизонтальної осі приладу. Перевірити це можна, переконавшись, що візирна вісь спрямована чітко на центр перехрестя ниток (центр оптичний системи приладу). При дотриманні зазначеного умови обертається навколо горизонтальної осі візирна вісь утворює колімаційну площину.

Перевірка горизонтальній осі приладу

Перевірці підлягає також перпендикулярність горизонтальній осі теодоліта осі його обертання. Перевірити перпендикулярність цих осей можна одним з двох методів:

Метод № 1

Теодоліт виставляється на дистанції десяти-двадцяти метрів від стіни будівлі або споруди і наводиться на довільну її точку. Опускаючи трубу, знаходять проекцію цієї точки на горизонтальну площину. Потім повторюють аналогічні дії при протилежному положенні круга теодоліта. Якщо отримані проекції збігаються, то це означає, що перевіряється умова повністю дотримується.

Метод № 2

В десяти-двадцяти метрах підвішується схил. Перетин мережі ниток вивіреного теодоліта наводиться на верх схилу, а потім труба геодезичного інструменту опускається (плавно) в горизонтальну позицію. При правильному налаштуванні теодоліта перехрестя в процесі опускання не відхиляється від нитки схилу. Регулярна перевірка і юстирування теодоліта є обов'язковою умовою ефективної роботи приладу і впевненості в його відповідності точносних характеристиками, передбаченими нормативною документацією.

Коментарі та запитання:


Ваші запитання, зауваження та побажання Ви можете залишити тут. Ми обов'язково відповімо на всі Ваші звернення