Геодезія, геологія, топозйомка від сертифікованого виконавця "Гільдія Інжиніринг" по Україні


Побудова карти дна водного об'єкта або гідрографічна зйомка

Що таке гідрографічна зйомка?

Під терміном «гідрографічна зйомка» розуміються інженерно-вишукувальні, топогеодезичні роботи, пов'язані з картуванням дна різного роду природних і штучних водних об'єктів:

 1. озер;
 2. річок;
 3. морів;
 4. водосховищ;
 5. ставків;
 6. накопичувачів з зливовими і промисловими стічними водами.

Зйомка дна водойми

Навіщо потрібна зйомка дна водойм?

Побудова топографічних карт дна водних об'єктів цікавить замовників компанії «Гільдія Інжиніринг» в різних випадках:

 • в ході благоустрою водойм, коли слід уточнити необхідність їх очищення від нагромадилося донного осаду, стороннього мотлоху і щільного сміття;
 • при необхідності оцінити необхідні обсяги дноочищувальних і днопоглиблювальних робіт;
 • якщо заплановано ведення будівництва в межах акваторії водойми і на території його прибережної зони;
 • для уточнення ситуації на фарватері судноплавного водоймища;
 • при гідрологічних та екологічних дослідженнях.

Гідрографічна зйомка з охопленням берегів

Досить часто при плануванні гідрографічної зйомки виникає необхідність в охопленні інженерно-знімальними роботами не тільки дна водного об'єкта, а й його прибережної зони. Наприклад, при руслових зйомках (так називають зйомки поверхні дна і берегів на відрізку річки). У цих випадках величина захоплення берегової території або вказується замовниками зйомок при складанні технічних завдань на виробництво інженерно-геодезичних вишукувань, або приймається відповідно до існуючих норм, які регулюють порядок проведення руслових зйомок, з урахуванням положення урізу води в меженний період року.

Масштаби і точність гідрографічної зйомки

Виконуються гідрографічні зйомки дна водойм, і будуються гідрографічні карти в інженерних цілях, використовуючи стандартні масштаби в діапазоні від 1: 500 (для невеликих водних об'єктів) до 1: 10000 (для великих водосховищ, озер; великих ділянок на морському шельфі). Базується цей вид зйомок на вимірах глибини точок дна водойми, похибка яких залежить від застосовуваного обладнання та складності умов зйомки. Прийнятною для вирішення більшості інженерних задач вважається точність вимірювання глибин:

 • ± 10 см (на глибині менше 10 м);
 • ± 20 см (10-20 м);
 • ± 50 см (глибше 20 м).

Способи геодезичних вимірювань, що використовуються при зйомці дна водойм

У практиці гідрографічної зйомки розроблені і успішно використовуються принципово різні способи проведення знімальних вимірів:

 • механічний (за допомогою лотів, вимірювальних рейок);
 • гідроакустичний (майданна гидролокация і точкові проміри глибини ехолотом з вбудованими GPS-приймачами, які полегшують прив'язку);
 • оптичний (фотографування дна з літальних апаратів, лазерне сканування).
 • Найчастіше їх застосовують окремо, але для одержання особливо важливої ​​і на всі сто відсотків достовірною інформацією, проводяться комплексні зйомки, які об'єднують в програмі дослідження відразу двома або більше методами.

Переміщення апаратури для зйомки по ділянці робіт

На відміну від звичайної топографічної зйомки, для транспортування геодезичного обладнання по ділянці робіт при гідрографічної зйомки потрібно застосовувати спеціальні засоби. Залежно від площі знімається водного об'єкта та затвердженої програми зйомки, в цих цілях можуть бути використані:

 • безпілотні літальні апарати;
 • невеликі судна і катери:
 • надувні й звичайні човни.

Метод локальних промірів глибини

Найбільш відпрацьованим і часто використовуваним в межах України методом гідрографічної зйомки є метод локальних промірів. Він заснований на проведенні серії точкових вимірювань глибини по заданих профілів, число і орієнтація яких диктується формою і розміром водного об'єкта. Замір глибин виробляють від поверхні води, а горизонтальні координати точки виміру прив'язують до найближчого пункту місцевих геодезичних мереж. Детальність, точність цього методу визначається кількістю профілів і заданих уздовж них промерочной пунктів. Відповідно розраховується і ціна гідрографічної зйомки.

Метод площадної геолокації

Метод гідрографічної зйомки за допомогою гідролокатором забезпечує отримання інформації про глибину дна не тільки в точці положення вимірювального пристрою, але і на певному віддаленні від неї. Дешифрування гідролокаційних даних - досить трудомістка геодезична процедура, і тому використання методу гидролокациі виправдовує себе тільки на великих водних об'єктах, або ж якщо у назві місії гідрографічної зйомки входить виявлення на дні водойми сторонніх предметів порівняно невеликого розміру.

Гідрографічна зйомка з повітря

Прогрес у розвитку безпілотних авіаційних апаратів дозволив розробити метод гідрографічної аерофотозйомки, заслужено що набуває все більшої популярності. На водоймах з невеликими глибинами (до п'ятнадцяти метрів) і чистої, спокійною водою гідрографічна зйомка за допомогою безпілотників не менше ефективна, ніж інші методи зйомки, а по продуктивності вона навіть випереджає їх. Аерофотозйомка дозволяє швидко виконати польову стадію робіт при великій площі досліджуваного дна. Зручно також і те, що зйомка з повітря дозволяє побудувати і топографічний план берегової смуги.

Результати гідрографічної зйомки

 1. У комплект матеріалів, що отримується клієнтами ТОВ «Гільдія Інжиніринг», якими була замовлена ​​гідрографічна зйомка, входить:
 2. Гідрографічний план водного об'єкта в паперовому вигляді (масштаб плану узгоджується на етапі підготовки і затвердження технічного завдання).
 3. За бажанням замовника, можлива додаткова конвертація електронної версії підготовленої гідрографічної документації в найбільш зручний йому формат геоінформаційних систем.

Коментарі та запитання:


Ваші запитання, зауваження та побажання Ви можете залишити тут. Ми обов'язково відповімо на всі Ваші звернення