Геодезія, геологія, топозйомка від сертифікованого виконавця "Гільдія Інжиніринг" по Україні


Геодезія та картографія в Україні. Чи важливо?

Всім нам добре відомо, яке місце займає картографія в сучасному світі. Карти супроводжують нас всюди - в подорожах по різних країнах, по незнайомих містах і навіть у походах по магазинах. Багато людей зараз не уявляють життя без GPS-навігації та інших сучасних пристроїв і сервісів для визначення положення. Але мало хто має уявлення про те, що таке геодезія і яке значення мають геодезичні дослідження в нашому житті. У нашій статті ми не будемо заглиблюватися в складні наукові теорії, а розглянемо, що таке геодезія з точки зору обивателя і в першу чергу ознайомимося з деякими цікавими історичними фактами про картографії та геодезії.

З чого все починалося?

Геодезія та картографія

Геодезія - це далеко не нова наука. З найдавніших часів людина вивчає особливості поверхні Землі, її форми і розміри, і завдає результати на карти і плани. Перші відомості про геодезичні вимірювання з'явилися ще в Давньому Єгипті і Китаї - за 6 століть до нашої ери. Геодезичні вимірювання місцевості вже в той час були важливі для будівництва зрошувальних каналів і Великих архітектурних споруд, які до сих пір викликають захоплення своєю неймовірною збереженням, таких як Великі піраміди Гіза або Велика китайська стіна. Такі складні споруди неможливо було звести без знань про топографічні умовах місцевості - але ж саме цими питаннями і займається геодезія і картографія.

Саме за допомогою геодезичних вишукувань ще в третьому столітті до нашої ери був досить точно визначений радіус нашої планети.

Сам термін «геодезія» з'явився в Древній Греції, що в перекладі з грецького означає «наука про землеустрій». Розвиток геодезії як науки отримала всебічний розвиток в давньогрецьких державі, і результатами її досягнень ми можемо насолоджуватися і сьогодні: Парфенон, храм Артеміди, Афінський акрополь і інші визначні пам'ятки.

З розвитком торгово-економічних зв'язків між державами виникла необхідність розвитку геодезії і картографії для визначення розташування великих торгових центрів Стародавнього світу, а також визначення відстаней між ними.

У середні століття, з появою держав в Європі, а також з розвитком феодальних відносин, виникла необхідність точного визначення кордонів держав, феодов і інших земельних наділів. Ці питання могла вирішити геодезія і картографія.

Перший підручник з геодезії, з'явився в XI столітті під авторством Аль Біруні, знаменитого вченого і філософа Середньовіччя. Значний вплив на розвиток геодезії надали такі відкриття:

 1. Знамениті подорожі Христофора Колумба 1492-1504 років, який, грунтуючись на стародавніх картах і сміливих в той час припущеннях про округлій формі Землі, зробив неоціненний внесок у розвиток геодезії і картографії, проклавши дорогу майбутнім мандрівникам і першовідкривачем. Відкриття нового континенту Америки різко змінило уявлення про світ, а також послужило початком нової економічної епохи - колоніальної.
 2. Остаточним доказом округлої форми Землі стало першу навколосвітню подорож відважного іспанського мореплавця Фернана Магеллана 1519-1522 років. Відкриття Магелланом властивостей нашої планети, її нових земель і океанів послужило поштовхом до активного розвитку геодезії і картографії, а також початку епохи Великих географічних відкриттів.
 3. Винахід італійським фізиком Галілеєм першої збільшувальною труби в 1609 році дозволило кардинально збільшити точність вимірювань в інженерній геодезії і картографії, внести нове слово в визначення відстаней.
 4. Закон всесвітнього тяжіння Ісаака Ньютона (1687 рік) вніс значний внесок в область геодезії і картографії, довівши що Земля не просто кругла і куляста, а має значну приплюснути в області полюсів, зробивши геодезичні вимірювання більш точними.

Неоціненний внесок принесла геодезія і картографія в розвиток гірничодобувної промисловості і масового будівництво з початком століття глобальної індустріалізації.

Найціннішою наукою інженерна геодезія стала з появою і розвитком приватного землеволодіння. Далі ми розглянемо, в чому саме виражена значущість інженерної геодезії ділянки.

Для чого потрібна інженерна геодезія ділянки

Дослідженням властивостей рельєфу на окремій земельній ділянці займається інженерна геодезія. Щоб зрозуміти всю важливість інженерної геодезії ділянки в сучасному будівництві, землеробстві та інших способів використання земельних ресурсів, ми відповімо на три найбільш важливих питання інженерної геодезії.

На які питання дає відповідь геодезичне дослідження ділянки?

 • Точні геодезичні розміри і площу ділянки.
 • Географічні координати ділянки.
 • Особливості рельєфу ділянки.

Яке значення має інженерна геодезія ділянки для майбутнього будівництва?

Визначення перепадів висот на ділянці, що впливають на майбутній проект будівель і інженерних споруд.

Визначення точних координат майбутніх будівель і інженерних споруд на ділянці і подальша їх фіксація на геодезичної мапі ділянки землеволодіння.

Оформлення технічної геодезичної документації ділянки забудови, необхідної для подальшої реєстрації ділянки в державних органах.

Слід пам'ятати, що законодавство України вимагає обов'язкового оформлення геодезичної документації для окремих видів забудови - особливо виробничо-технічного призначення і звичайно, багатоповерхового житлового будівництва.

Які переваги дає інженерна геодезія ділянки?

Що стосується переваг інженерної геодезії ділянки, то зручніше за все буде підійти з кількох сторін.

 1. Ви купуєте ділянку для будівництва.

Припустимо, Ви маєте певний проект забудови. Щоб архітектурний проект був реалізований правильно, необхідно вибрати відповідний з точки зору інженерної геодезії ділянку для забудови. Тобто мати відповідний архітектурним вимогам рельєф і географічне розташування ділянки. На геодезичному плані ділянки будуть відображені всі будівлі і підземні комунікації ділянки.

 1. Ви купуєте ділянку для сільськогосподарської діяльності.

Визначення точних координат сільськогосподарського неможливо без фахівця з геодезії, так як подібні земельні угіддя рідко мають чітко окреслену прив'язку на місцевості. Також геодезичне дослідження рельєфу і троянди вітрів дозволяє визначити можливість проведення конкретних сільськогосподарських робіт на ділянці, особливо автоматичного зрошення.

 1. Ви є власником ділянки в межах щільної приватної забудови.

Між господарями приватних земельних ділянок часто виникають суперечки з приводу меж територій, особливо якщо ділянка знаходиться в багаторічній експлуатації. За довгі роки господарі можуть забути, де саме проходить межа їх ділянки і впровадитися на чужу територію. Рішенням таких суперечок і займається інженерна геодезія. Досить звернутися до фахівця в галузі інженерної геодезії, і межові знаки Вашої ділянки буде відновлено і зафіксовані в геодезичної документації.

 1. Ви продаєте ділянку.

Якщо Ви вирішили продати Ваш земельну ділянку, то це неможливо буде зробити без документів, в яких відображено геодезичний план території та забудов. Крім того, якщо ділянка старий, то оновлення геодезичних даних послужить додатковою перевагою до цінності Вашої ділянки, так як геодезична обстановка з урахуванням навколишніх антропогенних і природних чинників постійно змінюється. Звернувшись до фахівців інженерної геодезії напередодні продажу, Ви зможете більш вигідно продати Ваш ділянку.

Розвиток геодезії і картографії в Україні

Що стосується значення геодезії і картографії в масштабах держави, то завдання геодезичної служби України полягає в наступному:

 • Забезпечення демаркаційної лінії держави.
 • Контроль над загальнонаціональною системою відліку.
 • Створення геодезичних карт території.
 • Геодезичне дослідження геологічних ресурсів держави.
 • Ведення геодезичної інформаційно-технічної бази.

Необхідність створення геодезичних державних служб була виділена в постанові ООН в 1974 році. У роки Радянської влади геодезія і картографія в Україні були найважливішою складовою національної економіки. Після 1991 року геодезична служба України занепала, що особливо гостро було виявлено з початком політичних регіональних негараздів і початком військових дій на сході країни. Сьогодні розвиток геодезії і картографії в Україні має не тільки економічну цінність, але і несе найважливіший внесок у зміцнення обороноздатності країни і збереження її територіальної цілісності.

Коментарі та запитання:


Ваші запитання, зауваження та побажання Ви можете залишити тут. Ми обов'язково відповімо на всі Ваші звернення