Геодезія, геологія, топозйомка від сертифікованого виконавця "Гільдія Інжиніринг" по Україні


ТОП-3 помилки при проектуванні фундаменту

Вважається, що фундамент - це основна частина будівлі, саме від фундаменту залежить його довговічність, стійкість і якість експлуатації. Саме фундамент захищає будинок від вологи та холоду - до речі, будівельники вважають, що правильна теплоізоляція фундаменту в півтора рази важливіше правильної теплоізоляції стін. Саме від майстерності проектувальника по фундаменту буде залежати кожний наступний етап будівництва і абсолютно весь період експлуатації конструкції.

Але часто буває, або з економії, або через недалекоглядність, деякі обов'язкові етапи планування фундаменту просто ігноруються. Іноді забудовники використовують типові фундаменти для всіх проектів, а буває, намагаються заощадити на якості матеріалів або необґрунтовано використовувати більш легкі - варіантів багато. Саме тому ми і хочемо розглянути 3 типові помилки при проектуванні фундаменту. Поїхали!

Помилка №1

Типові фундамент для, здавалося б, типових будівель

Давайте уявимо собі, що ви взяли в руку звичайний цвях сотку. Простий звичайний залізний цвях. Після цього ви спробували вбити його в землю, попередньо перевернувши капелюшком вниз і уявляючи, що капелюшок - це фундамент. Зауважимо, що у нас поверхня незатрамбована і необроблена - цілина.

Що буде? На одній ділянці капелюшок - фундаменту увійде легко. Але якщо ви пройдете від першого місця вашого експерименту в сторону метрів так на 100 або 200, причому на таку ж цілинну територію, швидше за все, опір землі зміниться. І ось тепер вже наша сотка фундаментом вниз або входить в землю, немов гарячий ніж в масло, або ніяк не піддається.

При цьому ми не тільки уявляємо, що капелюшок - це фундамент, ми ще й саму сотку бачимо як головну вісь будівлі. При одному і тому ж навантаженні на фундамент на різних ділянках результат буде відчутно відрізнятися. А з цього випливає те, що при будівництві типових фундаментів все одно необхідно враховувати властивості ґрунту. Вивчають нашарування в лабораторних умовах за допомогою спеціального обладнання.

Проектувати фундамент для кожного окремого випадку повинен кваліфікований фахівець, досвідчений інженер, який зможе на основі даних по геології запропонувати найкращий варіант фундаменту, той тип фундаменту, який буде максимально довговічним, але при цьому не буде потребувати зайвих капіталовкладень.

Помилка № 2

Вибір легких будівельних матеріалів нібито для здешевлення вартості проекту

Тут розписувати довго не потрібно, звичайно, якщо ви не хочете повністю замінити цеглу на пінопласт і побудувати будинок без фундаменту. Як правило, різниця в масі базових будівельних матеріалів не настільки велика, щоб можна було істотно вплинути на тип фундаменту і його вартість.

Так, поза всяким сумнівом, чим легше каркас будівлі, тим менше навантаження отримує фундамент, відповідно, вимагає фундамент і менше ресурсів. Але є тут одне але: сучасні легкі будівельні матеріали коштують набагато дорожче звичайних. Тому від цього вартість проекту і фундаменту точно менше не буде.

Помилка № 3

Повне або часткове ігнорування температурних перепадів при проектуванні фундаменту

Давайте візьмемо звичайну цеглину, уявивши, що це підстава фундаменту. Покладемо наш «фундамент» на землю, наприклад, в травні, і не будемо чіпати до самого вересня. Тепер, з настанням золотої осені, нам час діставати з земельки наш експериментальний фундамент. Що ми побачимо? Залежно від типу ґрунту «фундамент» загрузне в землі на 2-5 см, причому, швидше за все, рівномірно по всьому периметру своєї скромної площі.

А тепер візьмемо такий же «фундамент», а краще - цей же «фундамент» і знову залишимо на кілька місяців. Причому лише на кілька сантиметрів в стороні від першого місця закладки «фундаменту», щоб параметри ґрунту були максимально схожими з параметрами першого етапу.

Отже, ми кладемо цеглу - фундамент у вересні, а потім виймаємо його, наприклад, в кінці березня, після того як земля повністю відтане. Що ми побачимо? Глибина «вгрузання фундаменту» буде відрізнятися від значення, отриманого під час першого досвіду, причому різниця може бути всього пару міліметрів, а може бути навіть кілька сантиметрів. А якщо бути вже зовсім допитливими, то з одного боку наш умовний фундамент тепер на двійко міліметрів увійшов глибше, ніж з іншого.

Як відомо, один і той же ґрунт взимку і влітку має абсолютно різні характеристики. І якщо фундамент заливається в теплу пору року, то після морозу фундамент може піднести забудовнику дуже неприємні сюрпризи - прямий наслідок ігнорування геологічних вишукувань для проектування фундаменту.

 

Коментарі та запитання:


Ваші запитання, зауваження та побажання Ви можете залишити тут. Ми обов'язково відповімо на всі Ваші звернення