Геодезія, геологія, топозйомка від сертифікованого виконавця "Гільдія Інжиніринг" по Україні


Особлива геологія Києва

Територія нашої столиці має досить складну геологічну будову. Це пов'язано з тим, що Київ розташований на стику двох несхожих один з одним геологічних структур - Українського щита та Дніпровсько-Донецької западини. Таким чином, геологія Києва характеризується рельєфом з перепадами висоти до 100 м, а також безліччю ярів, ярів і балок. Надра Києва та Київської області рясніють грунтовими водами, які знаходяться на невеликій, з точки зору геології, глибині. Це зручно в плані доступу до водних ресурсів за допомогою геології свердловин, але не для будівництва будівель. Крім того, на глибині закладення фундаментів часто залягають неоднорідні гірські грунти з небезпечними геологічними властивостями. Тут мають місце такі геологічні процеси як зсуви і ерозія. Слід врахувати, що Київ розташований в геологічному районі, де сейсмічна небезпека може досягати 6 балів. Тому, перш ніж приступати до будівництва, необхідно провести геологічну розвідку, в тому числі з бурінням геологічних свердловин. Щоб отримати уявлення про геологічну будову нашої столиці, звернемося до історії.

Особлива геологія Києва

Геологічна минуле Києва

Півтори тисячі років тому був заснований град Київ. Його розташування на високому правому березі Дніпра мало важливе стратегічне значення для Великого князівства Київського. З київських гір відкривався широкий огляд на долину лівобережного Дніпра, звідки найчастіше відбувалися набіги кочівників, а яри і балки давали укриття і можливість раптових атак для захисників міста. Тут же, в ярах, де в достатку залягають глини, процвітало гончарство.

Геологія сучасного Києва формувалася протягом мільйонів років. Територія майбутньої столиці неодноразово опускалася на морське дно і піднімалася знову в результаті тектонічних геологічних процесів аж до четвертинного періоду. Далі на геологію місцевості вплинули льодовики, які наступали і відступали, залишаючи після себе наноси ґрунтових порід і водойми. Суміш геологічних порід - валунів, глини і піску - утворили валунний суглинок (морену), яка покрила київські гори, збільшивши їх висоту на 15-17 метрів. Лесові ґрунти також є результатом впливу льодовиків. Саме лесси, мають пухку структуру, є головною проблемою геологічної будови київського регіону. Товщина їх шару подекуди сягає 30 метрів.

Геологія мінерально-сировинної бази Києва

Що стосується геології сировини, то Київська область не така багата мінеральними ресурсами, як інші геологічні регіони країни. Однак, тут розвідані запаси сировини для виробництва будівельних матеріалів і паливно-енергетичної сировини. У геологічних пластах Києва та області розвідано 312 родовищ корисних копалин, а на 88 дільницях знайдені запаси питних і технічних підземних вод.

  1. Геологія паливних ресурсів

Околиці київського геологічного району багаті покладами торфовищ, які мають значення для паливної промисловості. Нараховуються 32 великих родовищ торфу, але в даний момент розробляються тільки три. Після Чорнобильської катастрофи 22 з них були виключені з розробки через забруднення радіонуклідами.

  1. Геологія будівельних матеріалів

Геологічна структура київського регіону багата гірськими осадовими породами, що мають значення для будівельної індустрії нашої країни. Відомо 184 родовища. Найбільше значення мають родовища:

  • кварцового піску
  • облицювального каменю, зокрема граніту
  • керамзиту
  • глини
  • будівельного піску

Розробка і видобуток будівельних матеріалів на території Києва та Київської області на сьогоднішній день залишає бажати кращого. Це пов'язано з тим, що більшість гірничодобувних підприємств епохи СРСР зазнали банкрутство в 90-х роках минулого століття, а потім не були поновлені. Гірська і інженерна геологія прийшли в занепад. У зв'язку з цим, на засіданні Київської міськради і Верховної ради були розглянуті перспективи відновлення розробки покладів будівельних матеріалів, а перед геологами поставлена ​​задача пошуку нових родовищ. Дослідженням гірничо-геологічних процесів при будівництві гірничодобувних і гірничо-переробних підприємств, а також при розробці гірських родовищ корисних копалин займається гірська геологія. Перед керівництвом гірських ВНЗ поставлено завдання: розвивати галузі геології, найбільш цінні для економіки країни, а також підготувати якомога більшої кількості висококваліфікованих гірських фахівців.

  1. Геологія підземних вод

Артезіанські свердловини на території Києва почали споруджувати в кінці XIX століття. Але з науковим геологічним підходом до розвідки водоносних горизонтів і буріння свердловин почали лояльніше ставитися лише недавно. У Києві та області на сьогоднішній день розвідані і враховані сотні джерел підземних вод - технічних і питних. Питна вода зустрічається як звичайна, так і мінеральна. У Києві та області розвідано 6 джерел мінеральної води. Три з них розробляються, а решта три - Броварська свердловина, Миронівська і Олександрійська свердловини - закриті, так як їх лікувально-столова вода віднесена до категорії рідкісних. По місту Києву в даний час встановлено 206 свердловин-бюветів з питною артезіанською водою.

Геологія свердловин київського регіону відрізняється тим, що грунтові води здебільшого залягають на малій глибині від 0,5 до 4 метрів. Перевагою даного факту є те, що практично кожен власник ділянки землі в Києві та області може дозволити собі пробурити власну артезіанську свердловину за низькою ціною і в швидкі терміни.

Якщо розглянути геологічний розріз Київської області, то можна побачити, що грунтові води тут можна знайти на різній глибині. Це пов'язано з нашаруванням геологічних пластів різних геологічних епох, від Архе до Голоцену. Відповідно, підземні води різних геологічних пластів мають відмінні якісні характеристики, від яких залежить їх призначення. Грунтові води поверхневих геологічних шарів найбільш техногенному і антропогенному впливу, тому при бурінні свердловин необхідно ретельно вивчити місцевість і перевірити воду на вміст шкідливих домішок. В основному вода верхніх геологічних горизонтів має промислове або господарсько-побутове призначення. Гірські породи більш глибоких геологічних шарів частіше містять воду, придатну для пиття. Найбільш захищені від забруднення артезіанські водоносні шари, тому буріння артезіанських свердловин найбільш доцільно для питного призначення.

Переваги буріння артезіанських свердловин в Києві

Буріння артезіанських свердловин в Києві та Київській області набуло поширення, пов'язане з розширенням приватного будівництва. При проведенні геологічного дослідження ділянки для будівництва крім геологічних властивостей ґрунту, визначається також глибина залягання геологічних пластів, що містять артезіанську воду, необхідну для водопостачання окремого домоволодіння.

Вартість буріння артезіанської геологічної свердловини залежить від декількох факторів: глибина геологічного водоносного горизонту, санітарні показники води, метод буріння свердловини, види використовуваного гірського устаткування для буріння свердловини, а також загальні геологічні умови ведення робіт. Також на вартість буріння артезіанської свердловини іноді впливає використання особливого гірського устаткування і специфічних технологій, якщо геологічні особливості ділянки є складними.

Буріння свердловин на ділянці супроводжується оформленням документів, які є невід'ємною частиною документації про геологічну дослідженні. Буріння артезіанської свердловини можливо, якщо це дозволяє геологія ділянки. Наприклад, якщо на ділянці близько до поверхні залягають геологічні пласти піску або гальки, то буріння свердловини може привести до забруднення водного геологічного шару. В таких умовах установка артезіанської свердловини заборонена.

Вивченням походження, умов залягання грунтових вод, а також їх взаємодії з гірськими породами займається розділ геології - гідрогеологія. Слід розуміти, що буріння геологічних свердловин - це не просто викопати колодязь - це ціла наука. Тому для пристрою артезіанської свердловини слід звертатися тільки до кваліфікованих в області гідрогеології фахівцям.

Отже, основною перевагою геології Києва та Київської області є, в першу чергу, доступність дешевих водних ресурсів і будівельних матеріалів, а головною особливістю цього геологічного регіону є його складність, що вимагає особливого підходу при будівництві будівель і споруд.

Коментарі та запитання:


Ваші запитання, зауваження та побажання Ви можете залишити тут. Ми обов'язково відповімо на всі Ваші звернення