Геодезія, геологія, топозйомка від сертифікованого виконавця "Гільдія Інжиніринг". Працюємо по Україні


Як глибина промерзання грунту впливає на проектування фундаменту?

Одним з ключових моментів при виборі типу, матеріалу і глибини закладки фундаменту є визначення глибини промерзання грунту. Цей фактор безпосередньо пов'язаний з тим, наскільки надійною буде конструкція всієї будівлі, адже від якості його заснування залежить стійкість і довговічність будівлі.

Що відбувається з грунтом при настанні морозів?

Як відомо, вода при замерзанні має властивість розширюватися. У цьому можна легко переконатися, провівши досвід з пляшкою води. Якщо залишити її на якийсь час в морозильній камері, то скляна пляшка, швидше за все, трісне, а пластикова - втратить форму через спучування льоду.

Те ж саме відбувається і з водою, яка міститься в грунті. І чим вище рівень вологості грунту, тим більше він схильний до спучування при опусканні температури нижче нуля.

Геодезия

Що відбувається з фундаментом будівлі при промерзанні грунту?

Під впливом розширення води, що міститься в грунті, з фундаментом будівлі відбувається, приблизно, те ж саме, що і з пляшкою з нашого досвіду. Якщо при проектуванні фундаменту не було враховано рівень промерзання його заснування, він піддається деформації або видавлювання в сторону поверхні. І природно, це тягне за собою появу тріщин в стінах, розхитування вузлів конструкцій, зміщення перекриттів і сходових прольотів, осипання штукатурки і інші неприємності.

Невірно вибраний матеріал фундаменту буде піддаватися тиску і тертя при сезонних змінах стану грунту, і з часом руйнуватися. А це неприпустимо з точки зору безпечної експлуатації - як приватного будинку, так і будь-якого іншого будівлі або споруди.

Від чого залежить глибина промерзання грунту?

Як ми вже говорили, чим більше грунт насичений водою, тим більше він схильний до промерзання і спучування. Але перш за все, звичайно на глибину промерзання грунту впливає температурний режим.

Завдяки геологічних вишукувань, проведених в своїй час геологами на всій території колишнього Радянського Союзу, існує таблиця даних, за допомогою яких можна дізнатися середню глибину промерзання в кожному конкретному регіоні нашої країни. Однак геологічна структура її поверхневих шарів настільки різноманітна, що характери грунту можуть відрізнятися один від одного навіть на сусідніх ділянках. Тому і глибина промерзання може бути унікальною, в залежності від складу грунту.

Найбільше схильні до спучування насичені водою осадові породи (глини, суглинки), і найменше - скласти. Однак часто зустрічаються ділянки зі змішаним типом ґрунту, де спучування при промерзанні станься нерівномірно - і це становить найбільшу складність при проектуванні фундаментів.

На глибину промерзання грунту впливає і температурний режим проектованої будівлі. Якщо в будинку передбачений, наприклад, опалювальний підвал, то і грунт буде промерзати менше. Опалювальні підземні приміщення будівель, що стоять по сусідству, також в якійсь мірі зігрівають грунт на ділянці будівництва.

Таким чином, глибина промерзання грунту не може бути однаковою на кожній дільниці і повинна вимірюватися суто індивідуально.

глубина промерзания грунта

Як проектують фундамент в залежності від глибини промерзання грунту?

Фундаменти будівель проектують згідно з будівельними нормами і правилами - ДБН, в яких передбачені формули розрахунку глибини закладки фундаменту в залежності від глибини промерзання грунту. Там же прописані норми і рекомендації для вибору типу і матеріалу фундаменту будівель.

Якщо з технічних причин неможливо закласти фундамент на потрібній глибині, виходячи з глибини промерзання грунту, то ДБН передбачають ряд рятівних заходів: особливі конструкції фундаменту, що не промерзає подушки їх підстав, зміцнення ґрунту і зниження його промерзання за рахунок вологостійких домішок і т.д.

Як визначити глибину промерзання грунту для будівництва?

Отже, ми переконалися, що для визначення глибини промерзання грунту недостатньо лише заглянути в таблицю регіональних температурних показників. Щоб грамотно спроектувати фундамент споруди, необхідно провести ряд геологічних вишукувань на ділянці майбутнього будівництва. У ці дослідження входять:

  • аналіз структурного і хімічного складу грунту;
  • вивчення фізичних властивостей грунту;
  • визначення рівня грунтових вод;
  • вплив сусідніх будівель на температурний режим і фізичні характеристики грунту на ділянці будівництва і інші види досліджень.

Для цих досліджень необхідно обладнання та лабораторія, якими володіє наша компанія. Гільдія Інжиніринг проводить дослідження з визначення глибини промерзання грунту для всіх видів будівництва в будь-якому регіоні нашої країни. Звертайтеся до наших фахівців, і Ваша споруда буде надійно

 


Коментарі та запитання:


Олег
видно, що стаття перекладена з російської автоперекладачем без редагування, що призводить до некоректності перекладу

Ваші запитання, зауваження та побажання Ви можете залишити тут. Ми обов'язково відповімо на всі Ваші звернення