Геодезія, геологія, топозйомка від сертифікованого виконавця "Гільдія Інжиніринг" по Україні


Україна очима геолога

Територія України становить інтерес не тільки зручним географічним розташуванням і відносно м'яким кліматом. Крім всесвітньо відомих чорноземних степів наша країна багата численними видами корисних копалин, маючи все необхідне для розвитку промисловості і економіки. Крім того, Україна володіє достатніми передумовами для розвитку туризму, так як на її території знаходиться безліч природних заповідників, що вражають красою і самобутністю. Цим багатством ми зобов'язані геологічним процесам, які почалися на нашій планеті мільйони і мільярди років тому. Розглянемо результати цих процесів.

Украина глазами геолога

Основні геологічні утворення України

Якщо почати копати глибоко, то можна переконатися, що Україна займає прекрасне стійке розташування з низькою сейсмологічної активністю завдяки континентальній корі, що складається з базальту, граніту та осадових порід. Найбільшу товщину земна кора має в області знаменитого Українського щита, і найменшу - в районі Чорного моря і Закарпаття. Існує кілька геологічних зон, кожна з яких представляє особливий інтерес:

 1. Український кристалічний щит.

Це найдавніший геологічний масив кристалічних порід, який почав формуватися в архейської періоді і є частиною Східно-Європейської платформи. Він займає центральну частину нашої країни і тягнеться від північно-західної до південно-східної частини нашої країни більш ніж на тисячу кілометрів. Цей кам'яний «острів» виступає на поверхню в центральних і південних областях України. Це яскраво виражено в геології району Запорізької області, де гранітні пороги річки Дніпро здавна служили природним захистом території нашої держави.

 1. Волино-Подільська плита.

Ця геологічна структура покриває західну частину Українського щита і складається в основному з відкладень палеозою, мезозою і кайнозою. Через близького сусідства Карпатських гір, даний геологічний регіон має безліч розломів і нашарувань. Це численні осадові породи, що належать різним геологічним епохам.

 1. Дніпровсько-Донецька западина.

Цей найбільший прогин в літосфері займає більшу частину північного сходу України - Чернігівську, Сумську, Харківську, Полтавську і Луганську області і частину Дніпропетровської області. Геологія регіону відома родовищами нафти і метанового газу і складена з осадових порід.

 1. Донецька складчастість.

Найбільше значення в геології Донецького регіону представляють карбонові відкладення товщиною 10-12 кілометрів, що містять знаменитий донбаський кам'яне вугілля. Тут міститься більше 200 пластів вугілля високої якості.

 1. Скіфська плита.

Геологія району Причорномор'я представлена ​​в основному осадовими породами, а подекуди і вулканогенними утвореннями.

 1. Кримські гори.

Це найпрекрасніше природне утворення зобов'язане своїм походженням активним тектонічним процесам кінця юрського періоду. Кримські гори мають складну геологічну структуру. Південну гряду Кримських гір представляють магматичні породи, а північну їх частину складають осадові освіти.

 1. Українські Карпати

Це альпійське гірське утворення, в якому до цих пір протікають активні тектонічні процеси, являє собою складну геологічну структуру, що складається з Карпатських гір, Передкарпатського прогину і Закарпатської западини.

Що стосується поверхневих геологічних утворень, то тут велику роль зіграли численні кліматичні зміни, що відбувалися на території наше майбутньої країни протягом мільйонів років - від спекотного посушливого клімату пермського періоду до останньої льодовикової епохи, яка закінчилася відносно недавно, 20-26 тисяч років тому. Найважливішим поверхневим геологічним утворенням України є потужний шар чорнозему, який займає 44% території країни. Питаннями геології верхніх горизонтів грунту займається інженерна геологія, яка, в тому числі, вивчає зміни літосфери, пов'язані з господарською діяльністю людини. Сучасне антропогенний вплив впливає на геологічну обстановку цілих регіонів нашої країни.

Геологія корисних копалин України

Геологічна розвідка території України має багаторічну історію і на сьогодні виявлено близько 20 тисяч родовищ 117 видів мінеральних і органічних природних ресурсів, з яких 8 тисяч несуть промислове значення.

 1. Геологія паливних копалин.

Перш за все, це багатющі поклади вугілля Донецького кам'яновугільного басейну. Згідно з підрахунками вчених-геологів, кам'яновугільні ресурси регіону можуть задовольняти енергетичні потреби нашої країни протягом 2-5 століть.

Є перспективні запаси нафти, конденсату та природного газу в кількох геологічних районах країни. Геологічна розвідка виявила 320 покладів вуглеводневої палива.

У Дніпровському геологічному регіоні містяться пласти бурого вугілля промислового значення, які становлять не менше 5% вугільних ресурсів країни.

У центральних геологічних областях відкриті родовища горючих сланців, а запаси торфу нашої країни становлять 2200 млн. Тонн.

 1. Геологія руди.

Згідно геологічній розвідці, сьогодні Україна займає передове місце за запасами залізної руди, головні родовища якої перебувають в геологічних районах Кривого Рогу, Кременчука і Білозерська. За кількістю і якістю марганцевої руди, основні запаси якої розташовані в Нікопольському і Велико-Токмацькому геологічних районах, Україна займає лідируюче місце в Європі.

В межах Волино-Подільського геологічного району знайдені поклади самородної міді. Її родовища часто супроводжуються покладами золота, срібла і металів платинової групи. Геологія золота в нашій країні має цікаву історію, і тема доцільності видобутку цього дорогоцінного металу все ще не розкрита.

Що стосується видобутку алюмінію, то в Україні знайдені невеликі родовища бокситів, розташованих на Українському щиті. Те саме можна сказати і до родовищ кобальтових і нікелевих руд, малі поклади яких знайдено в геологічних районах Побужжя і в Придніпров'я.

Україна впевнено входить в першу десятку країн з видобутку уранової руди, поклади якої зосереджені в межах Українського щита. Найбільше родовище розташоване в геологічному районі Жовтих Вод.

Найбільші світові поклади титанової руди розташовані саме в нашій країні. В Україні розвідано 15 великих родовищ титану, але з них розроблено тільки 4. Сьогодні титан є незамінним матеріалом в сучасній індустрії, завдяки його легкості і міцності.

Також завдяки Українському кристалічному щиті, наша країна багата рідкісними металами, геологія яких займає особливе місце.

 1. Геологія гірського і промислового сировини.

Калійні солі залягають в Західних геологічних областях України - 20 великих родовищ.

В межах Українського щита знайдені поклади апатитів, оцінених геологічною розвідкою в 130 млн. Тонн.

Як відомо, Україна багата запасами кам'яної солі, які зосереджені на Донбасі і в багатьох інших геологічних районах країни. Крім того кухонну сіль добувають в районах численних солоних водойм.

Україна також славиться самородної сірої, яка здебільшого залягає в Прикарпатському геологічному регіоні. Налічується 12 родовищ сірки, з яких на сьогоднішній розробляються день тільки 5.

 1. Геологія дорогоцінних і виробних каменів.

На сьогоднішній день геологія дорогоцінних каменів і самоцвітів в нашій країні знаходиться, на жаль, в незадовільному стані. Досить вивчені лише 8 родовищ. В Україні налічується близько 40 видів дорогоцінних, напівкоштовних і виробних каменів, в тому числі: гірський кришталь, аметист, аквамарин, смарагди, рубіни і навіть алмази. Що стосується бурштину, то в окремих геологічних районах він буквально лежить під ногами і є причиною недавніх скандалів, пов'язаних з його незаконним видобутком місцевим населенням.

 1. Геологія будівельних матеріалів.

Геологічна розвідка показала, що в Україні налічується понад 1300 родовищ будівельних матеріалів, походження яких відноситься різним геологічним епохам. Найбільше значення з них несуть поклади сировини, що використовується у виробництві цементу: вапняку, глини, піску, мергелю та опоки.

Щодо мінеральної сировини, то Україна славиться облицювальним каменем з високими технічними і декоративними характеристиками. В межах Українського щита геологами виявлено 300 видів цього цінного матеріалу - камінь, лабрадорит, габро і інші.

Також наша країна багата різними вогнетривким сировиною, необхідною в металургійній промисловості. Поклади цих цінних матеріалів можна знайти практично в будь-якому з геологічних регіонів України.

Геологічні заповідні зони України

Завдяки унікальному геологічною будовою, територія нашої країни багата численними природними об'єктами неймовірної краси. В першу чергу, це Карпатські гори і Прикарпатті - знамениті гірськолижні курорти, а також Кримські гори, з численними печерами, каньйонами, ущелинами і іншими цікавими геологічними утвореннями. Величезний інтерес представляють Подільські товра (Медобори), Гранітно-степове Побужжя, Дністровський каньйон - ці геологічні пам'ятки природи визнані одними з семи чудес України. І звичайно, наша країна славиться численними джерелами цілющих мінеральних вод. Всесвітньо відомі водолікарні побудовані в Трускавці. Численні здравниці і грязелікарні створені і в інших регіонах нашої країни.

Таким чином, можна зробити висновок, що геологічна будова України з її природними багатствами здатне вивести нашу країну на гідний рівень розвитку і процвітання.

Коментарі та запитання:


Ваші запитання, зауваження та побажання Ви можете залишити тут. Ми обов'язково відповімо на всі Ваші звернення