Геодезія, геологія, топозйомка від сертифікованих фахівців Гільдія Інжиніринг. Працюємо по Україні


Умовні позначення на топозйомці

Топографічні карти і плани, виготовлені в багатьох країнах, можуть бути прочитані будь-яким фахівцем, знайомим з азами геодезії і топографії. Можливо це, завдяки тому, що основні умовні позначення на топозйомка універсальні в усьому світі.

Сфери застосування аерофотозйомки для аграрного бізнесу.

Завдання умовних позначень на топозйомка

Чи не знайомому з топографією людині план топозйомки, на перший погляд, здасться всього лише різнобарвною картинкою, засіяної ієрогліфами, цифрами і малозрозумілими, часто скороченими написами. Але насправді будь-який штрих, символ або зафарбований ділянку на папері є умовними позначеннями реальних об'єктів і мають чітко визначений зміст. Завдання топографічних умовних позначень - наочно і однозначно передати користувачеві плану інформацію:

  • про вигляд (форму, розміри);
  • про точне місцезнаходження;
  • про якісні та кількісні характеристики;
  • всіх елементів зображеної на плані місцевості.

Види топографічних умовних знаків

Умовні знаки, що використовуються в даний час при топозйомка, не завжди були такими як зараз. Якщо уважно придивитися і вдуматися, то в багатьох сучасних топографічних позначеннях можна побачити сліди картинок, що використовувалися при складанні карт ще кілька століть тому. З плином часу топографічні знаки були стандартизовані. Допустимі для використання при топозйомка позначення затверджені директивними документами. Всі знаки згруповані в однорідні групи, по типу позначаються об'єктів і, відповідно, способу накреслення:

  1. Майданні.
  2. Лінійні.
  3. Внемасштабние.
  4. Пояснювальні.

Майданні умовні позначення

Топографічні позначення з групи майданних служать для зображення об'єктів, що займають певну площу. Межі майданних об'єктів визначаються лініями і заливкою відповідної об'єкту забарвлення. Крім кольору, для позначення деяких об'єктів на плані використовуються і інші прийоми (штрихування, заповнення площі графічними зображеннями). Площадковими знаками позначаються:

  • квартали населених пунктів;
  • земельні ділянки;
  • поля;
  • сади;
  • водойми;
  • ділянки річок і доріг (якщо їх ширина досить велика).

Лінійні умовні позначення

За допомогою лінійних умовних позначень на топозйомка зображують топографічні об'єкти, що мають ширину незрівнянно маленьку, в порівнянні з їх довжиною:

  • струмки;
  • дороги (на дрібномасштабних планах);
  • огорожі;
  • траси інженерних комунікацій;
  • різні умовні лінії (горизонталі, ізобати, осі об'єктів).

Внемасштабние умовні позначення

Деякі предмети знімається ситуації настільки малі, що зобразити їх на плані або карті в масштабі топознімання можливо тільки точкою. І при цьому вони настільки важливі для цілісної картини території, що обійти їх увагою - неприпустимо. Для таких об'єктів існують внемасштабние знаки, що представляють собою невеликі стилізовані зображення предметів або геометричні фігури. Щоб з першого погляду на матеріали топознімання правильно оцінити точне місце розташування предметів, позначених цими знаками, потрібно мати на увазі наступне:

  1. Справжній стан топографічного об'єкта, позначеного фігурою правильної форми (коло, трикутник), збігається з центром фігури. Так позначають, наприклад, триангуляційні пункти, свердловини.
  2. Якщо знак має схожість з зображуваних предметом (промислова димова труба, пам'ятник), то місце його фактичного знаходження - середина підстави фігурки.

Пояснювальні умовні позначення

Пояснювальні позначення необхідні для передачі додаткової інформації про топографічні об'єкти. До них відносяться:

  • точки для фіксування місць визначення висотних відміток;
  • вказівні стрілки для показу напрямку течії водотоків;
  • знаки, що показують породи дерев, для уточнення типу лісових масивів.

Великий обсяг додаткових відомостей можна почерпнути з пояснювальних написів на карті. Інформаційне значення представляє не тільки зміст написів, а й їх колір, а також тип і розмір шрифту. Так, наприклад, за цими ознаками можна визначити вид і адміністративне значення населеного пункту, приблизне число його жителів; придатність річки для судноплавства.

Незважаючи на те, що умовні позначення на топозйомка строго регламентовані, правила оформлення топографічних карт вимагають обов'язкової їх розшифровки в спеціальному розділі документа - легенді карти. За допомогою легенди зорієнтуватися в ситуації може навіть не досвідчений в геодезії людина.

 


Коментарі та запитання:


Ваші запитання, зауваження та побажання Ви можете залишити тут. Ми обов'язково відповімо на всі Ваші звернення